Új a nap alatt
Itt találhatod az eddig született blogbejegyzéseimet.
A fehér eper vagy faeper (Morus alba) egy ízletes, mégis kevésbé populáris gyümölcs, amely jelentős egészségügyi potenciállal bír. Mézédes gyümölcse kitűnő nass, levélteája pedig alapkellék a füvespolcon.
Olyan erős a kozmatikaipari zaj, hogy kiégeti a natúrkozmetikával foglalkozó embereket. Nem úgy Szakonyi Esztert, aki most - szívemből - felszólalt a konkrétan egészségkárosító szépségrutinok ellen.
A növényi medicinák – legyen szó teáról, illóolajról vagy bonyolultabb kivonatokról – nem a tünetekre, hanem az emberre reagálnak. A modern társadalom gyors megoldásokra épülő igénye azonban épp az ellentéte annak a szemléletnek, amiben a természet valódi gyógyító ereje érvényesülni tudna. A holisztikus gyógyászat struktúrája sok oldalról tudja segíteni a ma emberét, ha hagyja.
Az egészséges és természetbarát táplálkozásnak nem részei a konzervek, és ezt sokszor azok felejtik el leggyorsabban, akik környezetvédelmi vagy egészségügyi okokból térnek át növényi, ugyanakkor konzervalapú étrendre. Pedig ez minden, csak nem egészséges vagy természetes... egyszersmind az étel démonizálása is egészségtelen. Hol akkor a határ az ultrafeldolgozott élelmiszereknél?
A klasszikusok helyett nagy hangsúlyt fektetek a kevésbé ismert olajok felsorolására, mert az aromaterápia óriási kedélyjavító tárházzal rendelkezik - manapság pedig érdemes kiaknázni ezt az adományt.
Úgy látom, óriási szükség van mentális segítségre piciny régiónkban. Az illóolajok nem helyettesítenek mentálhigiénés terápiát, ám kitűnő segítségek a harag mérséklésében, a megfelelő döntéshozásban és a szorongásoldásban. Az alábbiak söprik ki legjobban az elmét.
Egy tetoválás a mozgástartományt is képes csökkenteni, és a legendákkal ellentétben a kis minta is okozhat ilyesmit. Nem kell lemondani a testdíszítésről, de - ahogy tetováltként nekem is - nagy melót kell rakni a karbantartásba.
Medvehagyma szezonban nincs az a mennyiségű pesto, amit ne tudnék megenni, még ha csökkenti is a vérnyomásom. Tyúkhúrral keverve sokkal lágyabb, lehet belőle tejtermékmentes, isteni verziót készíteni, ami biztos: fenyőmag után biztosan nem nyúlok.
Elég nehéz manapság megelőzés céljából gyógynövény kivonatokat az emberbe erőletni, gyermekeknél különösen. Ha nem csúszik a spirulina, undi a csalán, akkor is van megoldás, hogy támogassák a szervezetet: csinálj belőlük gumicukrot!
A gyermekláncfű, alias pongyolapitypang gyökere két éves korától, ősszel gyűjthető, a levele tavasz elején salátába, virága méznek vagy szintén salátába tehető vadnövény. Értékes gyógyfű, erről írtam falum, Erdőkürt helyi lapjába - ezt olvashatjátok most online.