Általánosan elmondható, hogy az élénkítő és serkentő hatást keressük a Kapha balanszírozására, igaz ez gyógynövényes kivonatok és illóolajok esetén is. Az Elememben oldal Gyertyános Anitájának valamint a Banya Műhely és a Greenwitch Mácsadi Annijának közös cikke taglalja a részleteket receptekbe menő pontossággal. 

Ájurvédikus cikksorozatunk előző, A tél a Kapha dosha évszaka című írásában olvashattatok a Kapha dosha

 ismérveiről, táplálkozási és életmódbeli útmutatót kaphattatok arra, hogy a bennetek is jelen lévő kaphát hogyan tudjátok optimális mederbe terelni. Elkerülhetőbbé válik így a téli náthás időszak vagy a hízékonyság. Most pedig a Kaphára jótékonyan ható gyógynövények és illóolajok érkeznek.

Elöljáróban az aromaterápiás alapelvekről és a kikerülhetetlen aromaterápiás minőségi követelményekről a Tudatos aromaterápia című cikkünkben olvashatsz. Az aromaterápiával való szubjektív élményeket pedig a Számomra az aromaterápia című írásunkban találod.

A Kapha és az emésztés – barátkozás a keserűvel 

Az Ájurvédában nemcsak a keserűanyagok bevitelére, hanem magára a keserű íz érzésére is nagy hangsúly kerül. Akkor sem kell megijedned, ha nem szereted, mert a kis keserűanyag is lehet jótékony, nem kell egyből tisztán innod a grapefruit levet ezerjófűvel felváltva. 

Barátkozni azért érdemes a keserűanyagokkal, mert a katabolikus folyamatokat segítik, és az édes íz iránti irracionális vágyat csökkentik (az édesre is szükség van, nem a teljes megszüntetés hát a cél, hanem a balanszírozás). 

A lebontó folyamatok pont a Kaphára jellemző lassabb anyagcsere folyamatokat serkentik. A Kapha alapvetően hajlamos kicsit beleragadni a dolgaiba, megülni és pangani szinte minden területen. A lassúsága és a mélysége néha jól jön, néha viszont kontraproduktívvá válhat mindez. Ennek ösztönzésére jók az összehúzó hatású keserűanyagok. 

Ha Kapháról van szó, az emésztésre és az anyagcsere folyamatokra jöhetnek a csípős fűszerek, mint például a cayenne bors, fekete bors, pippali bors (indiai hosszúbors), mustár, fokhagyma, szárított gyömbér, fahéj, szegfűszeg.  

Bors 

A borsfélék kifejezetten élénkítőek, segítik a méregtelenítést és a gyulladások csökkentését, antioxidánsok, antimutagének. Ám figyelj, hogy ne vidd túlzásba, mert májra ható hepatotoxikus alkaloidjai rendszeresen nagy mennyiségben fogyasztva problémát okozhatnak.  Ez persze a mindennapi nagyon-nagy mennyiséget jelöli, nem kell félni a vastagon meghintett uborkasaláta toxikusságától. 

Mustár 

A fehér mustármagra ráharapni nem mindenkinek kedves élmény. Emésztésjavító hatását kúraszerű fogyasztás mellett ki tudod használni: egészséges felnőtt szervezet esetében mindösszesen két hétig (!) naponta éhgyomorra két csapott teáskanál mustármag vízzel leküldve a bélrendszer felső traktusát kiválóan tisztítja a lerakódott salakanyagoktól, javítja a bél perisztaltikáját, és növeli a bélsár tömegét. Egyes kutatások szerint bélféregűző is.

Ha ez számodra taszító vagy sok, dijoni mustárban is megbarátkozhatsz a maggal, kellemes-fűszeres ízével bejuttatod a keserűanyagokat étkezéssel. Azért persze a mustármagot se vidd túlzásba, állatkísérletekben a nagy mennyiségű mustármag fajták a vesékre, a pajzsmirigyre és a májra is fejtettek ki toxikológiailag értelmezhető hatást. 

Ahogy mondani szoktuk: dosis sola facit venenum, vagyis a mennyiségen múlik, hogy étek vagy méreg lesz a használt anyagodból. 

Gyömbér, szegfűszeg, fahéj, kurkuma, gotu kola és mások

Nézd csak, a gyömbér áldásos hatásairól egy korábbi Banya Műhely instagram bejegyzésben itt írtunk. A szegfűszegről itt, a fahéj és fahéj közti különbséget, a használatát, a kávéval való tökéletes receptjét más fűszerekkel együtt EBBEN A BEJEGYZÉSBEN találod.

Az édesszájú kaphának muszáj csökkenteni a cukor- és zsiradékéhségét, amit az orvosi aloé, a borbolya vagy a kurkuma használatával is elérhetünk. Azt tudtad, hogy a kurkumát Indiában és már a világ számos pontján használják fogfehérítésre, ínygyulladásra és alapvető szájápolásra, ahogy a Fogápolás II. című cikkünkben is írjuk? 

Antimikrobiális hatását számos kutatás alátámasztja, nagyszerű májerősítő- és tisztító, valamint bélféregűző hatást tulajdonítanak neki, és egzotikus országba történő utazás előtt kifejezetten ajánlják fogyasztását. Nem muszáj kanálszám enned, egy kicsit szórhatsz a rizsedre, vagy mézben elkeverve, tejhez adva egyéb fűszerekkel csodás aranytejet készíthetsz belőle. 

Az elmét segítő gyógynövények Kaphának

Az elme serkentésére pedig a bazsalikom, a guggul és a gotu kola adhat támogatást. A gotu kolát, más néven ázsiai gázlót a vérhigítókat szedőknek azért ajánlják memory care gyógynövényként, mert a ginkgo bilobával ellentétben ezen szerek mellett is biztonsággal fogyasztható, és ugyanúgy karban tartja az agy érintett területeit, és hatással van a perifériás keringésre is. Egyáltalán nem mellesleg a kozmetikai ipar nagyágyúja, bőrkiegyenlítő, gyulladáscsökkentő és ráncmegelőző hatása miatt közkedvelt alapanyag. 

Enerváltabb állapotokra is energiát adó gyógyír, ha a fenti növényeket bátran alkalmazzuk a főzés-étkezés során. 

Illóolajok a Kapha típusnak és télvíz idején mindenkinek

A téli, vizes időszakba az Ájurvéda szeret élénkítő, melegítő és tisztító hatású illatokat és füstölőket alkalmazni. Jöhetnek a melegítő fűszerfélék, a citrusfélék, a fenyőfélék. 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Tippek az okos illóolaj használóknak 

Nem győzzük hangsúlyozni az aromaterápiás alapelvek betartásának fontosságát!

Az aromaterápia időszakosan és kúraszerűen alkalmaz illóolajokat, növényi olajokat, virágvizeket és egyéb összetevőket, nem lötyböl állandóan mindent mindenhová. Különösen figyel a kontraindikációkra, nem esik túlzásba sem felnőtt, sem gyermek, sem idősek esetén. Tisztán, hígítatlanul ne használj illóolajat magadon, és tényleg, a magad és a szakmai tisztaság érdekében: kérd ki használat előtt végzett aromaterapeuta tanácsát. 

A fahéj és a szegfűszeg jöhet, de tisztán semmiképp ne használd bőrön, mert komoly égési sérülést okoznak. Párologtatóba is csak kis mennyiségben és ritkán tedd őket, mert különösképpen irritálják a nyálkahártyát szagolva is, és még az illatolás útján is hamar kisebesedik például az orr vagy a torok. Ha körültekintően használod, akkor viszont még a feketepenésszel is felveheti a harcot azon túl, hogy élénkíti a Kaphád. 

Citrusfélék, fenyőfélék, virágillatok és a mentális kiegyensúlyozó illóolajok 

A citromhéj, a lime, a cédrus, a kámfor, az eukaliptuszfélék, a (BORS)MENTA is jótékony hatású ilyenkor. Ezek lágyan élénkítenek, játékosságot és frissességet hoznak a mindennapokba. A citromfű a Kapha melankóliáját oldhatja – ezalatt itt a melissa officinalist értjük, nem az indiai citromfűt, ami a cymbopogon citratus.

A mentaféléket 6 éves kor, magas vérnyomás és várandósság+szoptatás alatt kerüljük. Ha az illatával nem vagy kibékülve, az enyhébb mentavizet is kipróbálhatod, ami bőrre téve ráadásul hűsíteni fog nyáron. Télre kevésbé ajánljuk, mert akkor nem fog jólesni ez a hatás. 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Szakrális olajaink közül a mirha és a tömjén is frenetikus hatással egyenlíti ki a Kaphát, és jótékony hatása lesz az orvosi zsályának és a bazsalikomnak is. Utóbbi kettő mentális kiegyensúlyozó hírében is áll, de kémiai összetevőiknek köszönhetően ezt nem szedálással érik el, hanem hormonrendszeri és idegrendszeri kiegyensúlyozással. 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

A Kapha szereti az édeset, a simogatót, a lágyat így a virágillatokat, amit persze használhat nyugodtan, csak figyeljen oda, hogy időnként ellensúlyozza a friss, markáns, olykor szúrósabb illatokkal. Mondjuk egy ylang-ylang citrommal és egyetlen csepp szegfűszeggel jojoba olajban keverve tökéletes Kapha kiegyensúlyozó parfümmé válhat. 

Pro tipp: egy elfeledett levendulaféle Kaphának 

A rózsa, a levendulafélék és a lótusz pedig minden doshának jó lehet ésszel használva. Ha levenduláról beszélünk, általában az orvosi levenduláról  (Lav. angustifolia) van szó, olvass most néhány sort a vadlevenduláról is. 

A vadlevendula (lavandula latifolia spica) az orvosihoz képest magasabb linalol tartalommal rendelkezik, és van benne 1,8 cineol és kámfor is. A lav. latifolia spica mehet immunerősítésre, nagyon jó fülgyulladásra teafával és vietnámi eukaliptusszal (NEM a fülbe cseppentve!!!), az arcüreggyulladásra az első, amit teszek, és bármilyen rovar csípését is enyhíti amellett, hogy antiszeptikus, gycs és bőrgyógyító (égés, pattanás, hegek, sebek, fekély, pszori, stb).

Pszichés hatását tekintve nagyon jó nyugtató, antidepi-szerű hatású, kiegyensúlyozó. Ahogy a többi levendulafajta, úgy ez is segít a gyász feldolgozásában.

Illóolajok használatánál különösen fontos a kevesebb több elvét betartani. Én szeretek úgy rájuk gondolni, hogy ők a Természet adta gyógyszerek, orvosságok, és ennek megfelelő tisztelettel és mértékkel bánok velük. 

Térfertőtlenítés és Kapha harmonizálás illóolajokkal – milyen diffúzort válassz?

Térfertőtlenítésre a diffúzor vagy párologtató kitűnő választás. Óriási a választék ezekben már, mi azonban diffúzor esetén is a minőségre törekszünk. Eleve nem jó támogatni a bóvlikereskedelmet, a megbízható forrásból származó párologtatók vásárlására ösztönzünk.

Az aromalámpák és a diffúzorok közti különbségről, a hatásokról, érvekről és ellenérvekről írunk ebben a cikkben egy kis diffúzorkörképpel.

Az is nagyon fontos, milyen vizet és milyen illóolajat teszel a diffúzorba, ezzel nemcsak az egészségednek teszel jót, hanem a készülék élettartamára is hatással lehetsz. Mi utánajártunk helyetted a Diffúzor vagy párologtató cikkünkben, neked csak olvasnod kell. :)

Az sem árt, ha a különböző helyiségekben külön darab van belőle. Mi a Feng Shui elveit követjük az otthonunkban, így azokon a területeken van fix helye, ahová a Víz elem való. De ha szükséges, ideiglenesen átmozgatom oda, ahol igény van rá. 

Az illóolajok külső, bőrön át történő használata, a szintén kiváló minőségű növényi olajokkal keverve évezredek óta bizonyítottan áldásos hatású, legyen szó a betegségek megelőzéséről vagy ha már tünetek is vannak, akkor a gyógyulásban támogatnak hatékonyan, akár kozmetikumokba keverve is.

Az illóolajok belső használata Magyarországon hivatalosan nem engedélyezett, ezért azokra a gyógyszerkönyvi minőségű, valóban tiszta illóolajokra sem lehet ráírni, hogy belső használatra is mehet, amelyik egyébként alkalmas rá. Vizsgálatok vannak már egyes illóolajok jótékony hatásairól, de kérdéses ez a terep. Az viszont egyszer biztos, hogy az illóolajok java része eleve sokkal effektívebb bőrön át, adott szerv fölé kenve, mint orálisan fogyasztva. 

Ásványok & drágakövek a Kapha típusnak

Finomenergetikai szinteken az ásványok hihetetlen hatásúak. Önmagukban nem váltják meg a világunkat, de terápiás hatású kiegészítői a gyógyulás és egészségben maradás útján. Persze lehet humbugnak titulálni a kristálygyógyászatot, ám azt se felejtsük el, hogy Tibettől a Maja kultúráig szinte az összes ősi kultúrában nagy jelentőséggel bírt használatuk.

A Kaphának a meleg hatású kövek ajánlottak. Azt mondanám, hogy minden olyan, ami téged melegséggel tölt el. Amire, ha ránézel, puhán körbe ölel, melengeti a szíved vagy akár szenvedélyesen felizzítja a véred. 

Melegítő hatású kövek a rubin, a gránát, a macskaszem, és mindezek hatása arany foglalatban az igazi. 

Lehet, hogy vonzódsz a vizes kék, hűsítő ásványokhoz is, mint például a kék zafír, az ametiszt és lápisz, de ha a Kaphát balanszírozod, érdemes melegebb hatásúakkal kombinálni. 

A következő cikkekben Anita a másik két doshikus alkatról mesél bővebben, és a hétköznapokban is jól alkalmazható tippek-trükkök-praktikák sort oszt meg a folyamatos balanszírozás jegyében. A Vátával folytatjuk, aminek március végén, áprilisban jön el az ideje a szeles, változékony tavasszal.

Legyetek résen, addig is emésszétek jól az eddigieket!

Fotók: Pixabay

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!