A növényi medicinák – legyen szó teáról, illóolajról vagy bonyolultabb kivonatokról – nem a tünetekre, hanem az emberre reagálnak. A modern társadalom gyors megoldásokra épülő igénye azonban épp az ellentéte annak a szemléletnek, amiben a természet valódi gyógyító ereje érvényesülni tudna. A holisztikus gyógyászat struktúrája sok oldalról tudja segíteni a ma emberét, ha hagyja.
Ebben a cikkben körbejárom, miért nem működik a csodaszer logikája a gyógynövényeknél – és mit tanulhatunk többek között a tibeti orvoslás rendszeréből.
A gyógynövények NEM illeszthetők a társadalmi struktúránkba. Legalábbis a jelenlegi domináns szemlélet az, amelyet fel kell számolni ahhoz, hogy hatásosan tudjunk bánni a természet kincseivel.
Nincs olyan, hogy görcsoldás
Számtalan esetben szegezik nekem, hogy na, füvesasszony, mit ajánlasz lábdagadásra/ görcsoldásra/ fejfájásra/ satöbbi. A komplementer medicina azonban nem így működik, nem tudjuk ebbe az “adjál valami lédig, gyors megoldást meg csodacuccot a bajomra most” szemléletbe beleilleszteni.
A gyógynövényeknek, kivonatoknak és illóolajoknak vannak specifikus gyógyhatásaik, ezért kimondható, milyen kórállapotokat szüntetnek meg, illetve – ami a komplementer medicina alapja is -, a prevencióba vonva hogyan előzhet meg konkrét krónikus torzulásokat.
Holisztikus gyógyászat a gyakorlatban
Ugyanakkor alkalmazásuk egyes kibillenések esetén akkor kielégítő, ha az embert holisztikusan figyeljük. A test, a lélek és a szellem állapotát minden aspektusból meg kell figyelni, ami óriási feladat tekintve, hogy hányféle energiablokk, elakadás vagy épp szervi elváltozás állhat annak a hátterében, hogy egy ember annyit érez: fáj a gyomra. Még csak az sem biztos, hogy a gyomorban van a panasz, ami a kiváltó ok!
Adhatok én refluxra gyógyteás tippet, ha a kiváltó probléma a tüdőből, a gerinc torzulásából vagy akár egy traumából ered. Még az is lehet, hogy a fehérakác 1-2 évig csökkenti a tüneteket, és mindenki vígan él. Csak épp ez az elváltozás további károkat okoz majd további területeken, s miért? Mert nem a megfelelő rendszerben alkalmaztuk a növényi medicinát.
Tünet helyett embert kezel a holisztikus gyógyászat
A holisztikus szemlélet alappillére, hogy nem a tünet a betegség, hanem az ember maga szorul támogatásra – minden részében. Az ilyen megközelítés lényege, hogy a test, az elme és a lélek állapota, de még a társas kapcsolataink is szerepet játszanak a diszharmónia kialakulásában, és ha bármelyik elem kibillen, az egész rendszer megbillen. A megbillenésnek pedig rengeteg alternatívája lehet.
A holisztikus gyógyászatban nem ritka, hogy hosszabb konzultációra kerül sor, ahol az életmód, a pszichés terhek, a korábbi traumák, sőt a spirituális állapot is napvilágra kerül. Ez az összefüggésrendszer sokkal pontosabb irányt mutat abban, hogy milyen gyógynövény, kezelés és életmódbeli változás hozhat együttesen valódi változást, gyógyulást. Lehet, valakinek egy diéta kell, lehet, valakinek a pangó veséjét a félelmei megszüntetése, a gyomorbántalmait a sport hozza helyre.
A konvencionálishoz képest ez a komplementer medicina nagy előnye: nem azt mondja, hogy itt a gyulladásra a gyulladáscsökkentő, hanem megnézi, mi áll a háttérben, és arra ad komplex választ. Az “adjál nekem valamit pattanásra, Banya” mondatokkal például nem is foglalkozom.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ebbe a fajta gondolkodásba megpróbálható a füvek beillesztése, de nem fognak működni (bár kérdés, az ilyen zugfüvesek célja mi, mert például árfelhajtó erő érvényesülhet, így ha a pénzkereset miatt rabolják meg a népet, célt értek… a kellemetlen, hogy ezt a növények megbosszulják majd, én szóltam).
Kell a kórház
Több cikkben is hangsúlyoztam már, hogy a nyugati orvoslás, a gyógyszerek használata nem megkerülendő. Kéz a kézben jár a komplementer és a konvencionális medicina, és megfelelő orvosi kezelést nem vált ki semmilyen alternatív gyógymód. Ugyanakkor van, amikor erre, van, amikor arra van szükség, sőt: egy kórházi kezelés mellett is lehet például egy lelki háttérrel foglalkozni.
Mit tanít a tibeti orvoslás?
A tibeti gyógyászat például egy olyan integrált rendszer, amely több ezer éve működik, és nem választja szét az egyént és környezetét, a testet és tudatot. A diagnózis során nem csak a fizikai tünetekre figyelnek, hanem az egyén életritmusára, viselkedésmintáira és energetikai állapotára is.
A tibeti orvoslás szerint a betegség három fő „testnedv” – szél, epe és nyálka – egyensúlyának megbomlásából ered. A gyógyítás célja ezek harmóniájának helyreállítása életmódváltással, táplálkozással és gyógynövényekkel. Ez tökéletesen rímel arra a szemléletre, hogy egy-egy növényi készítményt nem lehet kiragadni a kontextusból – és nem lehet mindenkinél ugyanazt alkalmazni.
Zárszó helyett: rendszerben gondolkodni
A gyógynövények nem alternatívái a modern orvoslásnak – hanem annak kiegészítői lehetnek, ha megfelelő rendszerbe illesztjük őket. Ehhez azonban felül kell vizsgálnunk a gyors, tünetorientált gondolkodást, és újra tanulnunk, hogyan figyeljünk az emberre, figyeljünk magunkra és a másikra, a bolygó összes többi lakójára és még az univerzumra is – teljes egészében.
Érdekelhet még: