Fürdők ősszel – az egészség alapjai a gyógyfüves és illatos, tejes-sós fürdők. De hogyan kell ezt csinálni? Milyen a jó fürdősó, és hogyan néz ki egy rituális virágfürdő? Mellesleg mire jó az? A várva-várt második rész, könnyen elkészíthető receptekkel!
Cidriben jólesik a meleg vizes fürdőzés. A melegítő-relaxáló hatást ki lehet egészíteni úgy, hogy a fürdővíz akár egy terápiás tér is lehessen, amely a perifériás érbetegséggel, cukorbetegséggel, köhögéssel, magas kortizolszinttel is felveheti a harcot.
A vízfürdőhöz bátran tehetők gyógyfüvek főzetei vagy forrázatai, különböző fürdősók, sőt: vagy-vagy alapon mézben, sóban tejszínben elkeverve még illóolaj is (tisztán nem). Különlegesség, hogy a vízbe helyezett virágok és növények nemcsak széppé és hangulatossá varázsolják a vizet, az energetikájuk megjelenik a vízben, így rituális fürdő is vehető a megfelelő növények kiválasztásával.
Fürdővíz és fenntarthatóság
Szeretném leszögezni, hogy a globálisan mindenkit érintő, nyolcmilliárd ember környezetterhelése sajnos nem teszi fenntarthatóvá a fürdőzést. Bár Paracelsus és megannyi orvos úgy tartotta, hogy a napi, legalábbis heti rendszerességű megmártózás óriási jelentőséggel bír az egészségmegőrzés területén, én magam ezt nem javaslom. Szuper dolog a fürdőzés, ám legyünk tudatosak és felelősek. Abban a korban, amikor az ivóvíz az egyik legdrágább és legbrutálisabban fogyó kincsünk, ne pazaroljuk azt. Szerencsére van alternatíva és egy könnyű, 5 perces zuhanyzás is tehető rituálévá, meghitté, gondűzővé vagy egészségmegőrzővé.
Recept I. – A Banya-féle Zuhanysó, fürdősó helyett
Pár éve készítettem az első üvegcse zuhanysóim, ami a fürdősó fenntarthatóbb változata. Nonvegánoknak rétegezhető bele tejpor is, ami puhítja, hidratálja, lágyítja, enyhén hámlasztja, rugalmasítja és egészségesebbé teszi a bőrt.
Fenntartható még az újrahasznosított jellege. A hatás és illatkompozíció szerint kiválogatott, kifogyott illóolajos üvegcséket egy zárható dobozba helyezem, és az edényt feltöltöm finomszemű sóval (a kerek szemcse fontos zuhanysó esetében, durvát nem használunk, mert mikrosérülést okoz a bőrön). A dobozt lezárom, két hétig minden nap összerázom, amikor épp elmegyek mellette. Az illatok összeérnek, üvegbe töltöm akár szárított virágokkal, említett tejporral.
A sót zuhanyzás közben, szappanos tisztítás után használom heti egyszer, finoman átdörzsölve a bőröm. Ha tovább akarom fokozni a bőrpuhító élményt, a sót még növényi olajjal is felöntöm (pl. sárgabarackmag, meggymag, napraforgó, kender, stb), és az olajos-sós masszával dörzsölöm át a bőröm. Biztosan nem lesz szükségem testápolóra.
A só fertőtleníti, hidratálja a bőrt, miközben a dörzsöléssel leradírozza az elhalt hámsejteket, megújítva ezzel a bőr felületét, ösztönözve azt az egészségesebb működésre. Szuper gyulladáscsökkentő lehet – bár a gyulladt, sebes bőrt nem radírozzuk, pláne nem sóval, de száraz pakolásként gyógyír lehet még ekcémára is. De ez egy másik recept, amely külön posztot érdemel.
Gyógynövényes rituális virágfürdő
Óriási reneszánszát éli a rituális fürdőzés, ami egy nagyon áldásos tevékenység, ha jól csinálják. Elmehetsz egy töbszázezer forintos pár órás sessionre is, mert biztosan feltölt és ellazít majd. Ha mérsékelten vastag ehhez a pénztárcád, készíthetsz otthon te magad például virágfürdőt, de nagyon figyelj rá, honnan származnak a felhasznált gyógynövények, ki és mikor szedi őket, mik a hatásaik és kontraindikációik.
A kád vízbe szórt gyógynövények ugyanis nagyszerű energetikai tisztítók. Az ilyen áztatással készült vizet réges-régen, még a lepárlás ideje előtt virágvizeknek nevezték, illetve a Szent János vize (amit Szentiván éjjelén készítünk) is ilyen rituális víz. A különleges éjszakán szedett gyógynövényeket egy éjszakára beáztatjuk, kitesszük a holdfényre, majd másnap elfogyasztjuk, hogy áldást hozzon a következő évi munkára és törekvésekre.
A fürdővíz is hasonlóan működik: az adott virágokat, szirmokat, növényeket, leveleket nagy műgonddal szedd le, tisztítsd meg, majd szórd a fürdővizedbe. Ha lehet, ázzon benne pár órát, de ha épp nem nyár van és nem szeretnéd, hogy kihűljön a víz, akkor 10-15 perc is elég. Majd feküdj a növények közé, és élvezd áldásos hatásukat. A növényrészekkel dörzsöld át a bőröd és ügyelj rá, hogy a fürdőben már ne szappanozd magad. Hogy milyen gyógynövénynek milyen rituális hatásai vannak, hamarosan írok még.
Ha addig is érdekel valami, bátran írj rám Instagramon.
Recept II-III-IV: fürdőtej, fürdősó, fürdőbomba
A recepteket tekintve semmi újat nem tudok mondani azon kívül, ami az interneten fellelhető. Se szeri se száma a színes-szagos fürdőbombás recepteknek, fürdősót még akkor is végtelenül egyszerű előállítani, még csak drága illóolaj sem kell hozzá, a rituális hatást pedig te magad tudod hozzátenni. Mégis álljon itt 1-2 tipp még.
Fürdőtej
A tejben-vajban fürdés intézménye nem csak közmondás, a tejtermékek valóban szuper bőrápolók. A tejsav enyhén hámlaszt, ami bőrszépítő, tisztító és puhító hatással jár. Fürdővízbe téve nagyon jó hatással lesz a teljes kültakarórendszerre. Lehet szépen rétegezni üvegben, vagy össze is lehet keverni az egyéb összetevőkkel. Lehet játszani vele, hogy nem csak belekanalazzuk a vízbe, hanem kis tasakban lógatjuk hozzá és SPA-élményként nézzük, ahogy kioldódik onnan. De ezek már csak körítő fogások.
Tehát a recept:
- 5 ek tejpor (szerintem kókusztejporral is működik, de eltérő összetétele miatt nem lesz meg ugyanaz a hámlasztó-tápláló hatása)
- 5 ek zabpehelyliszt
- 3 ek Parajdi só (opcionális)
- 1 tk szárított körömvirág (vagy más szárítmány)
- 1 tk kamillavirág (vagy más szárítmány)
Összekevered, tasakba vagy üvegbe kanalazod. Megteheted, hogy felhasználás előtt mézzel elkevered, és annak tápláló hatása is érvényesülhet vízzel keveredve. Ha viszont ezt megteszed, akkor vagy maximum 2 napon belül fel kell használnod, vagy tessék tartósítószert belekeverni (1%), mert különben romlott lesz a terméked.
Fürdősó
Végtelenül egyszerű és olcsó elkészíteni. Persze hozzákeverhető a ml-enként 25 ezer forintos pink lotus illóolaj is, de egy vízben oldódó kozmetikumban talán nincs helye. Elkészítése takkra ugyanaz, mint fenn a zuhanysó, a különbség az adagolás: hozzászórod a fürdővízhez. Kisgyerekeknek 3 éves korig nem ajánlott illóolajos fürdősó, nagyon pici szerveik vannak még, amelyek nagyon érzékenyek. Virágvízből citromfű vagy orvosi levendula aromavíz, esetleg damaszkuszi rózsavíz tehető nekik illóolajok helyett. A virágvizeket elég csak a fürdővízhez önteni.
Arányok
Terápiás tisztaságú illóolajból egy nagy kád fürdővízhez meglepő, de bőven elég 5-6 csepp. Jól keverd el sóban (2-3 kanál), mert ha nem vegyül el benne az olaj, a vízzel nem fog, és bőrpírt, szélsőséges esetben kiütéseket is okozhat.
- Nyugtató keverék lehet az orvosi levendula-majoranna keveréke
- Izomlazító a rozmaring ct. kámfor, az erdei fenyő és vietnámi eukaliptusz
- Idegerősítő, kedélyjavtó az atlasz cédrus, citromhéj, mandarinhéj kombó
- Immunerősítő a teafa-eukaliptusz radiata-orvosi zsálya keveréke
Több más olaj is kombinálható, a teljesség igénye nélküliek a fenti tippek. Megfogalmazhatsz egy szándékot is keverés közben, ha a két tenyered közé veszed az elkészült keveréket, esetleg szórsz hozzá a rituális gyógynövényekből, gyógyító erővel bíró, teljesen tiszta ásványokból, szakrális értelemben is nagy segítségedre lehet a keverék. A lefolyód épségére azért majd vigyázz. :P
Fürdőbomba
Ha még nem unjátok, íme A fürdőbomba recept. A lényeg: feleannyi citromsav kell a szódabikarbónához képest. A sav és a lúg a vízben szépen kipezseg, és ilyen kis pezsis, a zsiradéknak köszönhetően illatos-tápláló fürdőt varázsolhatsz. Nagyon kellemes, vicces jelenség, fel tudja dobni a fürdőzést, az biztos. Össze a keményítő tartja majd.
- 250 g szódabikarbóna
- 125 g citromsav
- 125 g tápiókakeményítő (vagy kukorica, ami van otthon)
- 1-2 spricni víz (30 centiről fújva, tényleg kevés… figyelj, hogy ne pezsegjen ki már a tálban a cucc)
- 75 g olaj (lehetőleg hazai, ha már megtöltesz egy kádat vízzel, támogasd a minőséget képviselő (!), fenntartható kisgazdaságokat)
- opcionálisan pár csepp minőségi illóolaj (Banyatipp: Oshadhi, Panarom, AromaTherapy)
- Szárított virágból 1-2 tk, ez is opcionális
A száraz hozzávalókat összekevered, majd jöhet a spricni víz, ennél a pontnál jó gyorsan keverd őket. Ráöntöd az olajat, majd a legvégén beleteszed az illóolajat és a gyógynövényeket. Gömböket formálsz belőle a kis kacsóddal, vagy formába öntöd, csomagolod. Voilá!
A lábfürdő fontossága
A fentieket ugyanúgy használhatjuk akkor, amikor lábfürdőt veszünk. Lábfürdőt nem csak a bőrkeményedés áztatása esetén vetünk be. Ahogy a reflexológia vagy fascia-terápia, úgy a természetgyógyászat más területei szerint is leképeződik a teljes emberi test a talpon. Vagyis ha a talpaddal jól bánsz, az az egész testednek jót tesz.
Csökkenthetőek vele például a szív-érrendszeri panaszok, önbizalomnövelő lábfürdőnek az orvosi zsályás-citromos lábfürdő tökéletes, húgyúti panaszok, vesegörcsök megszüntetésére kialakított terápia részévé tehető, erősítheti az immunrendszert, és mentális egyensúlyt is el lehet érni rendszeres lábfürdőzéssel. Emellett persze a lokális fájdalomcsillapításban is nagy szerepe van. Ha pedig földelni akarjuk magunkat, tegyünk egy kanál sót a lábvízbe.
Szaunaetikett aromaterápiával
A zuhanysós-olajos keveréket lehet használni szaunázás közben is, a hidegvizes zuhanyzást/ merülést követően mehet a dörzsölés. Le lehet zuhanyozni a következő szaunázás előtt, de akár be is lehet ülni sóval a testen. Szigorúan a törölközőre, a homlokot vagy kihagyva, vagy ügyelve rá, hogy a szemedbe ne folyjon a sóból, mert az kissé kellemetlen lesz.
A testradírozás fokozza a bőr anyagcsere-folyamatait, javítja a tápanyagellátást, a sejtek munkáját támogatja. Az olajos, illóolajos só speciális hatóanyagai a szauna pórustágító, keringésfokozó hatásának köszönhetően pedig hamarabb jutnak el mélyebb régiókba, a vérárammal pedig ilyenkor ultragyorsan száguldanak oda, ahol segíteni tudnak.
Éppen ezért különösen fontos, hogy milyen tiszta összetevőket használsz, ha ugyanis hígított, harmadlepárlású vagy slendrián módon elkészített illóolajjal, gyógynövény kivonattal vagy növényi olajjal dolgozol, akkor a méreganyagok is hamarabb jutnak el oda, ahová nem kéne. Ugyanez van akkor is, amikor túladagolsz egy-egy összetevőt, ezért hidd el: a terápiás tisztaságból tényleg elég a pár csepp.
Illóolaj a szaunakövekre? Előbb kérdezz rá!
Kérdezd meg a többieket, használhatod-e, és fogadd el, ha nemet mondanak. Lehet, hogy nem szereti, az is lehet, hogy tudatos aromaterápiában hisz, és mondjuk várandós, egyensúlytalan állapotban van vagy épp érzékeny az illatokra – tök mindegy, ha nemet mond, akkor ki fogod bírni illóolaj nélkül is a szaunázást.
Illatolásra, így szaunakövekre locsolásra sem használunk akármilyen olajat. NEM löttyintünk a kövekre frakcionált kókuszolajban elkevert illóolajat. Sajnos megtörtént, hogy egy hozzá nem értő, de lelkes (ez egy rettenetes kombináció) szaunázó ezt kérdés nélkül megtette, nem tudom, kitiltották-e végleg a Rudasból, de aznap mindenesetre használhatatlan volt a szauna. Ésszel, gyermekeim!
- Banyatipp: Szauna és fürdőzés során ne feledkezz meg a hajápolásról. Na, a nedves hajvégekre mehet egy borsószemnyi extra szűz kókuszolaj, vagy valami telített zsírsavakban gazdag olaj, esetleg a hivatalosan viasz, konzisztenciáját tekintve olaj állagú jojoba. Sokkal egészségesebb marad a hajad ettől az ápolástól.
Az őszi aromaterápia sorozat a pihe-puha bekuckózással folytatódik. Az igazi wellness élményt lehet fokozni testolajozással, illetve térparfüm használatával. Hiszen ki mondja, hogy a lakásnak nem lehet saját illata?
Amellett, hogy megbeszéljük, melyik növényi olaj és illóolaj a legjobb ilyenkor testnek és léleknek, beszélünk az aromavizes forrócsoki intézményéről. Belsőleg nem, illetve maximum klinikai keretek közt helyes fogyasztani kifogástalan minőségű aromavizet, éppen ezért nem mindegy, hogyan áldozunk a gasztronómia aromaterápiával átitatott oltárán. Mindent kivesézünk. :)
Az előző részt, az Aroma kisokos I-et ide kattintva éred el.