Annak ellenére, hogy szerintem az univerzum legbölcsebb állatai, azért nem zártam a szívembe idén a csigákat, amikor az utolsó babomat, körömvirágomat meg paprikáimat, hovatovább a macskatápot is megzabálták.  

Azt tudni kell, hogy pl. az éti csiga, meg a kis csíkos házas is védett Magyarországon, már csak ezért sem érdemes fék nélkül fűkaszálni eső után, hátha van videótávolságra egy kellemetlenül házmesterkedő szomszéd. 

Egyébként minden csiga hasznos, hiszen

korhadékbontók és eleve részei a természet érzékeny egyensúlyának. Az persze fájdalmas, amikor letarolják a veteményt, így abszolút megértem a bosszús embereket is, főleg, ha abból él(ne), amit megevett például az invazív és falánk, portugál származású spanyol csiga.  

Nem gondolom megoldásnak azonban, hogy ami/ aki nekem nem tetszik, meg nem úgy viselkedik, ahogy én szeretném, annak kolóniáját teljes egészében halálra ítélem. Hiszem, hogy például az indiai futókacsa vagy egyéb baromfi táplálékaként helye van a csigának, szóval az ilyen biológiai irtófegyverek az én kompromisszumom

A futókacsáknak viszont nagy terület kell, fejenként kb 500 négyzetméter, és az egészségükhöz legalább hármasával kell őket tartani, 1500 négyzetméternél kisebb telekre tehát alkalmatlanok.  Addig is, amíg itt elkészül a kacsaól, van remény csigák ellen.

Több, természettel egyensúlyban maradó praktika is beválik a csigatúlszaporulat vagy nagy zabálás ellen

Működik a rézszál (nem kell bele áram), a helyesen kirakott, megrothasztott sör csapdája és kicsi mennyiségben a hamu is. Vagy például ki lehet alakítani a csigaellenség sünöknek egy szerethető életteret, legyen a telken egy érintetlen farakás, néha kétnaponta cserélt friss víz (a szúnyogok miatt). Ha a süni megtelepedik, ő bizony családostul fogja irtani a csúszómászóinkat.  

Ez Bábel László kertészmérnök tippje is, aki hozzáteszi, hogy az egyensúly beállásához kell némi idő, így türelem is. Azt ne felejtsük el, hogy a kertészkedéshez ez eleve elengedhetetlen, ha mindent türelmetlenül legyalulunk és lemérgezünk, az semmiféleképp nem természet-, hosszú távon emberbarát megoldás. Az meg nem egy boldog dolog, és hát: ki akar boldogtalan lenni?  

Csigamentesítő gyógynövénycsokréta  

Jópár hazai növényfaj, ezek közül is gyógyfüvek állnak rendelkezésre, amelyek csigariasztó hírében állnak.  A hatékonyságukhoz pár dolgot figyelembe kell vennünk.

  1. – ezekből nem 3-4 tövet kell ültetni ahhoz, hogy távol tartsa a csigákat, vastag, tömött sorok kellenek belőlük 
  2. – tehát ők távoltartó segítségek, nem vágják ketté a sörbe áztatott csigákat, és szúrják karóra elrettentésként a tetemeket. Csak elküldik őket a francba, és legyen ennyi épp elég.
  3. – türelem.  

Álljon itt tehát néhány kertészmérnök által hitelesített gyógynövénytipp csigák ellen. 

Lycopersicon esculentum  – Paradicsom 

A paradicsomjaim felé sem vették az irányt ezek a drága jó lények, ami alátámasztja Bábel állítását, hogy ezt úgy, ahogy van, megvetik a csúszómászók. Tehát nem csak napégés ellen jó a paradicsom. Népi recept a levélfőzete, amelyet csak épphogy meg kell rottyantani, és a random higítású szerrel le kell permetezni a védeni kívánt növényeket. Bevallom, még nem próbáltam, de ugyanezt olvastam már vérehulló fecskefűvel (chelidonium majus), mert hát az is nő itt, mint a nehezség, használjuk fel! Az áztatmány és a főzet is távol tartotta az epreimtől a csigákat, bár tény, hogy nagyon kevés hamu is került a gyümölcságyás köré.  

Achillea – cickafark összes 

Achillea asplenifolia – Sziki cickafark
Achillea collina – Mezei cickafark
Achillea filipendulina – Sárga cickafark
Achillea millefolium – Közönséges cickafark
Achillea ochroleuca – Homoki cickafark
Achillea ptarmica – Kenyérbél-cickafark 

Szóval a cickafarkak kémiai összetevői is olyan koktélok, amelyekkel szemben elutasítóak lesznek házas és csupasz testvéreink is. A sárga ráadásul szép kerti dísz, gigantikus bokrokban nő, így nem is annyira méhlegelő-sztíló, ha körbebástyázzuk vele a kádárkockát.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

 

Oenothera biennis – Parlagi ligetszépe 

A ligetszépe olaja számomra az egyik legcsodálatosabb zsírsavösszetételű zsiradék, amit használok. A linolsav és gamma-linolénsav egyedülállóan magas arányban benne lévő esszenciális zsírsavak, amelyekre a bőrnek és más szerveknek is szüksége van. Többek közt hormonális kiegyensúlyozó szerepük is van a ligetszépében lévő E-vitaminnal és a benne lévő fitoösztrogénekkel egyetemben, hölgyek és sportolók esetében érdemes kúrát csinálni vele. Nem mellesleg az egyik legjobb anti-aging és pattanásellenes olaj bőrre téve. Hogy a csigák ellen is jó? Veszem is tucatjával a töveket! 

Az oenothera missouriensis, vagyis az alacsonyszárú ligetszépe is kiváló csigariasztó, eg hát ők ráadásul a kert ékei is lesznek, hisz a név kötelez.

Alchemilla mollis – Lágyszőrű palástfű

Érdekes párhuzam, hogy egy gyógyhatását tekintve szintén női reproduktív szervekre jótékony hatással lévő növény az, amit a csigák rühellnek. Bár az alchemilla vulgaris az, ami a jól ismert palástfű, a lágyszőrű palástfű is egyrészt vérzéscsillapító, másrészt fájdalomcsillapító, és a PMS illetve akár a klimax hangulatingadozásait is mérsékelheti, és összefüggésbe hozták cisztás állapotok javításával is. Kertbe mehet, virágát a beporzók imádják, és taszítja a cserjezabáló csigákat. Teának én azt mondom, azért maradjunk a vulgarisnál, effektívebb.  

Sempervivum tectorum – Házi kövirózsa csigainvázió ellen

A gyógyhatással rendelkező kövirózsa is hatásos lehet. Mivel gyorsan terjed, ezért könnyű a vetemény köré kerítést emelni belőle. Gyökere nem fúródik mélyre, bármilyen talajban jól elvan évekig. A jovibarba hirta – sárga kövirózsa is működik Bábel szerint.  A kövirózsa letört levelének nedve amúgy égési sebek sos gyógyítója, májfoltokat és hegeket halványít, nyugtatja a bőrt. Kipréselt leve fülgyulladás esetén adható, DE NEM A FÜLBE CSEPPENTVE, hanem elé és mögé, esetleg a fülkagyló átkenhető vele. 

A titok nyitja meztelencsigák ellen: a sűrű ültetés

Lényeges tehát, hogy a csigák ellen ültetett növényeket vastag sorokban helyezzük ki, így óvható meg a termés. Most hogy ezáltal mi odaférünk-e a veteményhez, más kérdés.  

Ha már kertészkedéssel próbálunk fellépni csigák ellen, hatásos lehet az is, ha a csigák kedvenc növényeit, például margarétát ültetünk a kerttől lehető legmesszebb lévő ponton. Ha odagyűlnek a csigák, kevésbé pusztítják majd azt, amit mi megennénk. Más kérdés, hogy ha tízezrével hemzsegnek a portán, elég-e néhány bokor erre.  

Számos védekezés van csigák ellen, ami még beválik az említett rézdróttól a hamuig (ezzel és a sóval óvatosan, mert eltolhatja a talaj pH-ját, és akkor szikes növényen kívül nem lesz ott termés), és például bizonyos féregkolóniák használatával is ritkítani lehet az állományt.

Annak a pártján vagyok, hogy amíg lehet, ne irtsunk, mert a biológiai sokféleség akkor is fontos a természetben és a kertben is, ha mi nem látjuk ezt át, és ha oda is lesz az áhított uborkaültetvényünk. Nem mellesleg a csigák egymás tojásait is megeszik, szabályozva ezzel a populációikat. 

Egyéb dísznövények, amelyek hatásosak akár spanyol csupaszcsiga ellen

Saxifraga bulbifera – Gumós kőtörőfű
Saxifraga tridactylites – Apró kőtörőfű
Saxifraga paniculata – Fürtös kőtörőfű

Antirrhinum majus – Kerti oroszlánszáj

Athyrium filix-femina – Hölgypáfrány

Aquilegia vulgaris – Közönséges harangláb

Geranium sanguineum – Piros gólyaorr
Geranium pratense – Mezei gólyaorr
Geranium robertianum – Nehézszagú gólyaorr
Geranium macrorrhizum – Illatos gólyaorr

Hemerocallis lilio-asphodelus – Sárga sásliliom
Hemerocallis fulva – Lángszínű sásliliom
Hemerocallis minor – Fűlevelű sásliliom

Aconitum napellus – Katika-sisakvirág
Aconitum anthora – Méregölő sisakvirág
Aconitum moldavicum – Kárpáti sisakvirág
Aconitum vulparia – Farkasölő sisakvirág

Heuchera sanguinea – Tűzeső

Phlox drummondii – Egynyári lángvirág
Phlox paniculata – Évelő lángvirág
Phlox subulata – Árlevelű lángvirág

Tropeolum majus – Kerti sarkantyúka
Tropeolum speciosum – Lángvörös sarkantyúka
Tropeolum tuberosum – Gumós sarkantyúka

Adiantum capillus-veneris – Vénuszhajpáfrány
Adiantum raddianum – Raddi-vénuszfodorka
Adiantum tenerum – Finomlombú vénuszfodorka

Caltha palustris – Mocsári gólyahír

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Veronica armena – Örmény veronika
Veronica chamaedrys – Ösztörűs veronika
Veronica hederifolia – Borostyánlevelű veronika
Veronica pallens – Szürke veronika
Veronica polita – Fényes veronika
Veronica prostrata – Lecsepült veronika
Veronica spicata – Macskafarkú veronika
Veronica triphyllos – Ujjaslevelű veronika

Impatiens balsamina – Kerti nebáncsvirág
Impatiens glandulifera – Bíbor nebáncsvirág
Impatiens noli-tangere – Erdei nebáncsvirág
Impatiens parviflora – Kisvirágú nebáncsvirág
Impatiens wallerana – Törpe nebáncsvirág, más néven: vízifukszia 

 

Bábel László viccesen megjegyezte azt is, hogy ezen növények a kertbe ültetve elvileg riasztó hatással bírnak a csigákra. “Ha mégsem, akkor a hiba az állatokban keresendő, mert tudatlanok, nem olvassák a szakirodalmat.”

 

Fotók: Pixabay, Unsplash

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!