Tüsszögő emberekkel tömött tömegközlekedési eszközök, bevérzett szemeket takaró napszemüvegek, felfelé ívelő papírzsebkendő-biznisz, patikából kifogyó szteroidos orrsprayk. Jaja, dübörög a pollenszezon, és a tönkrevágott, nem létező időjárásunk is közrejátszik abban, hogy ez évről évre egyre durvábban üt be. Az pedig nemcsak a genetika számlájára írható, hogy egyre többen szívjuk meg: az életmódunknak is köszönhető, hogy egyszer csak, hopp, mi is növeljük az allergiások számát. 

Soha életemben nem voltam még allergiás, aztán betöltöttem a 26-ot, és megkezdődött a leépülés: recsegő térdek, fájó hát, PMS, ráncok, könnyek, vér. Pörgetem a kazetta B oldalát azóta is, mit van mit tenni. Aztán egyik évben, tavasszal, a bodzavirágzás kellős közepén tüsszögni kezdtem. Mi a bánat?

Egy teljesen ismeretlen terep, akaratomon kívül kerültem a komfortzónámon kívül. Semmi vészes nem volt egyébként, pár tüsszentés, minimális orrfolyás, így semmibe nem kellett beruháznom. Aztán jött 2022 a maga tornádó attitűdjével.

Fotó: Unsplash

Ez az év sok mindenben hozott finoman fogalmazva szarvihart változást, most például vagy négy órája vagyok taknyos, és mutatom a szénanátha tüneteit. Vigadalom!

Mikor alakul ki az allergia? 

Az allergia természetesen az életünk folyamán bármikor kialakulhat just for fun, hogy szokjuk a kiszámíthatatlanságot. Divatos SEO-szóval élve: NÉPBETEGSÉG. Az tény, hogy ha legalább az egyik szülőd allergiás, akkor a genetikai lottón 30-75%-kal nagyobb esélyed van az allergia-fődíjra.

Az allergiaszezon sztárjai

Fotó: Pixabay

Magyarország lakosságának egyébként 6,2%-a érintett allergiában az Affidea adatai alapján, toronymagasan vezet a légúti allergének által kiváltott asztma, ezüstérmes a szénanátha alias rhinitis, és dobogósak még az ételintoleranciák, amely szintén egyre nagyobb hányadban henteli a népet.

Persze a környezeti hatások, mint a levegőben lévő szennyezés koncentrációja, természetesen A STRESSZ, az életmódbeli szokások közül a dohányzás és táplálkozás kiemelten befolyásolják az allergiára való hajlamot. 

A kulcs a megelőzés 

Allergia esetén különösen látványos eredményt lehet elérni a megelőzéssel, szóval ne sunnyogd el, nem érünk rá arra még, ejj! Ha egy kicsit körültekintő vagy, és még az allergiaszezon előtt elkezdesz odafigyelni az életmódodra, betartasz pár tök egyszerű trükköt, csökkentheted a tüneteid mértékét, néhány esetben ezek akár teljesen meg is szűnhetnek az adott évre. Az eredmény nem lesz konstans, a szennyezett pollenek egyre durvábban ütnek majd be, ahogy haladunk előre az időben.

Allergia elleni tippek az orvostól 

Fotó: Unsplash

A Greenwitch oldalát egyébként semmivel nem támogató Affidea allergológus szakorvosa, Dr. Dózsa Izabella tanácsolja azt, hogy minden egyes esetben a kezelés legyen személyre szabott, amellyel én is egyet értek. Sajnos ilyesmit ritkán hallunk orvostól, ezért is üdítő a doktornő hozzáállása. 

Az allergia gyógyszerek többségével ma az a baj, hogy álmosítanak, mint az állat. Dózsa szerint olyan újgenerációs antihisztamin tabit érdemes választani, amelyek mellékhatásaként ez nem jelentkezik. Jó, ha gyulladáscsökkentő faktorral is rendelkezik, így az orrdugulás is minimálisra csökkenthető. 

Orvosi tippek pollenallergia szezonban:

  • érdemes esténként a hajból, szakállból, a bőrről leöblíteni a polleneket
  • a ruházatot beltérben kell szárítani, mivel szabad levegőn a nedves ruhára könnyen rátapadnak a pollenek
  • Javasolt a kültéri tevékenységet, sportot akkorra időzíteni, amikor kisebb a levegőben a pollenkoncentráció
  • Vagy éppen esőt követően

Hálisten mindenki számára elérhetők már a pollenjelentések, amelyekből kiderül, mikor várható szél – ilyenkor magasabb a pollenkoncentráció – , és mikor ugrik meg egyéb tényezők miatt. Különösen magas a pollenkoncentráció reggel 5 és 10 óra közt, ezért tüsszögünk annyit a reggeli órákban.

Fotó: Unsplash

A doktornő javasolja, hogy sporttevékenységet zárt, légkondis helyiségben űzzünk inkább, amely egyrészről támogatandó, hiszen kisebb az esélye az allergiás tünetek felerősödésének. Azt azért informáljuk le, az adott légkondícionálót milyen gyakran tisztítják, mert minimum félévente kell, konditeremben pedig még sűrűbben lenne ildomos. Közkedvelt táptalaja az eszköz a legionellának, szépen teríti a gombaspórákat vagy a vírusokat, és ha mondjuk a külső hőmérséklethez képest radikálisan megváltoztatott hőmérséklet a szervezetednek nem tesz jót. A megizzadsz+megfázol eset most nem is lényeges. 

Dr. Dózsa Izabella még kitér rá:

„Tapasztalataim szerint a szezonálisan alkalmazott hisztaminszegény étrend szintén segíthet, hogy a beteg könnyebben átvészelje a pollenszezont, így hatékonyabb lehet a gyógyszeres kontroll is. Általában ételnapló vezetését javaslom, amelyben szerepel az elfogyasztott ételek hisztamintartalma is, ezek segítségével egyéni tapasztalattal döntheti el a beteg, hogy melyik ételtípus esetén erősödnek a tünetei és melyiknél nem, így mit érdemes pollenszezonban kerülnie. Magas hisztamintartalommal bír például a banán, eper, csokoládé, bizonyos sörök, vörösbor, fehérbor, penészes sajtok, érlelt sajtok, füstölt készítmények (a részletes adatok letölthetők a netről). Szintén általános tapasztalat, hogy a tartósan magas stressz rontja az allergiások állapotát.”

Szóval nyugodj meg!

Extra Banya tippek

Megelőzés

Ha azt akarod, hogy bármilyen természetazonos anyag hasson az allergiádra, a szezon előtt legalább egy hónappal kezdd el fogyasztani vagy szedni azt. Hogy neked mi a személyre szabott, az nem ebből a blogbejegyzésből derül majd ki, de kapsz néhány általános tippet, amelyek másoknak már bejöttek.

Antioxidánsok

Az antioxidánsok az oxidatív stresszel szemben lépnek fel. Az oxidatív stresszt elképzelheted úgy is, hogy a szabad gyökök egészséges mennyiségét túl lépve a szervezetben hasonló játszódik le, mint amikor egy tárgyat oxidálódni látsz a természetben.

 

A szabad gyökök jelenléte fontos a szervezetben, ám a jelenlegi életvitelünk (falun, városon egyaránt) kissé felturbózza a számukat, és az már destruktív, és krónikus betegségek kialakulásában is szerepet játszanak.

Az antioxidánsok segítenek szinten tartani ezt az állományt, jelen kapitalista életmódunk mellett őket rendszeresen kellene fogyasztani. Hatásukra egyszerűen sokkal egészségesebbek és ellenállóbbak lesznek a sejtjeid és azok sejtfaja, és nem indulnak be káros sejtszintű folyamatok, legalábbis csökken ezek mennyisége. A bivaly sejtfal miatt kisebb eséllyel szabadul fel hisztamin, így az allergiás tünetek sem lesznek túl erősek, enyhébb allergia esetén lehet, tünetmentesen úszod meg a főszezont.

Fogyaszthatsz A-, C,- E-vitaminban gazdag ételeket, esetleg magát a tokoferolokat olaj formában, nekem a kedvenc antioxidánsaim a vörösbogyós gyümölcsök és a szőlőben található szőlőmag. Most van az alma-, a szilva-, a homoktövis- és a céklaszezon is.

Ha már beütött az allergia 

Azért azt előre bocsátom, hogy a feketekömény olaja is akkor a legjobb hatású, ha időben elkezded eszegetni. Ősszel főként a parlagfű, a fekete üröm és a csalánfélék pollenje keseríti meg az életünket. A nigella sativa jó minőségű olaja segíthet felvenni a harcot. 

Fotó: Unsplash

A környezetemben jóval csökkentette a tüneteket azoknál, akik tea formájában ittak egy csészével naponta 3 héten át, majd 1 hét szünet után ismét 3 hétig, és így tovább. Szintén javult azok állapota az ismeretségi körömben, akik allergiaszezon előtt egy hónappal napi egy mokkáskanál nigella olajat kanalaztak 30 napon át.

A feketekömény mag kellemes ízű, nagyszerű keserűanyag, gyomor- és bélrendszeri problémák, bizonyos májbetegségek ellen tudományosan igazoltan is bevethető, csökkentheti a magas vérnyomást, de néhány bőrbetegség esetén is alkalmazható. Antimikrobiális hatása mellett az anorexiától a kötőhártya-gyulladásig sok területen vizsgálják.

Azt pedig egyértelműen kimutatták már klinikai vizsgálatok során, hogy a nigella sativa is antioxidáns, de nem csak ebben rejlik allergiaellenes hatása. Antihisztamin és erős gyulladásgátló, felsőlégúti megbetegedéseknél elsődlegesen bevetendő gyógynövény, mert tágítja a hörgőket és csillapítja a köhögést. 

Gyulladáscsökkentés 

A gyógyszer formájában kapható gyulladáscsökkentők is válthatnak ki allergiás reakciókat a viszketéstől a prüszkölésig, ezek szedéséről és alkalmazásáról javaslom, mindig kérd ki orvosod véleményét. 

Mindazonáltal a szervezetben lévő gyulladások enyhítése csökkenti az allergiás tüneteket. A fent említett feketekömény persze egy minden egyben szuper növény. Emellett a csóvány teája is kiválóan csökkenti az allergiás gyulladásokat, és még a hisztamin mennyiségét is redukálja. Ha sárkány ellen sárkányfű, akkor csalánkiütésre csalántea. 

Nagyon maximum 30 napig fogyasztható, ha minden nap szeretnéd inni teáját. Utána tarts 2 hét szünetet, aztán mehet megint. Várandósság esetén természetesen nem, és figyelj: csökkenti a vérnyomást, és kihatással van a vércukorszintre is – ha gyógyszert szedsz rá, befolyásolhatja annak hatékonyságát.

Az elfeledett, sarokban vígan virágzó penész

Döbbenetes, hogy amíg az angol nyelvhasználatban mindennapos a “mold illness” kifejezés, addig itthon le se szarjuk, ha penészes irodában kell ülni minden nap. Számomra teljesen szürreális volt, amikor egy tanár ismerősöm elmondta, hogy jelezte az igazgatóságnak, hogy az irodájában vastagon feketepenészes a fal, azok pedig hosszú perceket szántak annak ragozására, hogy az csak fekete folt, nem penész, hiszen nem is büdös. Különben sem a folt mellett, hanem 1-2 méterrel arrébb kellene dolgoznia a tanárnak, meg a penészes szekrényt nem dobhatják ki, különben hova pakolnának, falfestésre pedig nem fognak költeni, amúgy is ki kellene addig rámolni a helyiséget. 

És akkor ez a lakosság elviekben tanultabb fele, egy teljesen téves nézettel.

A penész nem egy esztétikai probléma, nem akkor van a baj vele, ha egy adott ponton megjelenik egy folt. Általános iskolás tananyag, hogy a gombáknak vannak gombafonalaik, és azok szabad szemmel nem láthatóan terjednek. De nem is ez a lényeg, ha a penészfolt már megjelenik, a belélegzett levegőben olyan magas a penész koncentrációja, hogy a tartós ottartózkodás során betegésget okoz. 

A penészgombák veszélyeiről

És ez nem feltétlenül csak egy kis orrfolyás. Egyre több kutatás bizonyítja be feketén-fehéren, hogy a penészgomba katalizálni tud más betegségeket, az auto-immun betegségeket felerősítheti, tünetmentesség esetén előhozhatja a rég elfeledett problémákat, allergiás tüneteket válthat ki enyhébbtől a súlyos lefolyásúig. Mentális panaszokhoz vezet, súlyosabb esetekben a hallucinációig is elmehetünk, és a világon többen halnak meg penész miatt, mint gondolnánk. 

És ez nem akkor fordul elő, amikor Dagobert bácsi módjára megfürdünk egy penésszel megtöltött medencében. Hanem ha a sarokban ott a folt, és szarunk rá. 


A pontos tünetekről, demográfiai elemzésekről, a penész kiiktatásának lehetséges módjairól a Tudaton Magazin oldalán megjelent cikkemben írok. Hosszú anyag, de megéri elolvasni. 

Nedves időben a penészgombák könnyebben szaporodnak, az ősz számukra tökéletes időzítés a haknizásra. A spóráik a csalánkiütéstől kezdve az orrfolyásig sokfajta tünetet okoznak, és mivel még nem igazán szóbeszéd a társadalomban, a te felelősséged, hogy gondoskodj a kiiktatásukról. Hajrá!

Allergia és fenntarthatóság 

Nem mondom, van, amikor szintetikus gyógyszerre van szükség, sőt, durva allergiánál ez nem kijátszható, a kifejlesztett gyógyszerek életmentőek lehetnek. De amíg tudod, próbálj meg természetazonos szereket használni. Nem az egészségedért, az másodlagos. Kevesebb szennyet ürítsünk a természetbe, és kisebb ökológiai lábnyommal rendelkező, gyógynövényes szereket részesítsük előnyben. 

Fotó: Unsplash

Ha tudsz, mondj le a papírzsepiről, ma már olyan csodálatos mintájú textilzsebkendők vannak, hogy már szinte sikkesek. Tök jól működik, én évekkel ezelőtt álltam vissza rá, és a gyerekkorom textilzsepijeit használom. 

Sós vizes öblögetést, vagyis a Jalanetit is meleg szívvel ajánlom az orrjáratok tisztán tartására. Kell hozzá némi szakértelem, de ha tudod az arányokat, hamar bele tanulhatsz. Az orrmosásról majd később írok nektek egy teljes bejegyzést. :)

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!