Ha beütött a napégés, mert nem voltál elővigyázatos, épp nem vittél magaddal fényvédőt, megfelelő ruházatot a vasárnapi napszámhoz, akkor bizony megszívtad. Persze vannak praktikák, amelyekkel enyhítheted a tüneteidet, de a bőrödnek mindez éppoly trauma, mint amikor kisgyerekként a seggedre vert anyukád. Így talán a megelőzésre érdemes fókuszálni, amelyekre a korábbi posztok alkalmával már utaltam.
A napégés olyan, mint a baleset – senki nem tervezi, ha megtörténik, azt sem tudjuk, mihez nyúljunk. Érdemes tehát bekészíteni otthonra/ kirándulásra pár terméket, amelyek ilyen szituban hű(sítő) társaid lehetnek.
Jó a tejföl napégés ellen?
Nem. Lehet, hogy aktuálisan hűsít, mert a hűtőből vetted ki és tejtermék, de nem tesz jót a bőröd gyógyulása szempontjából. Miután elfelejtettük ezt a baromságot, tisztázzuk: a bőrödnek napégés után az égési sérülésed mielőbbi gyógyítására van szüksége. Az égési sérülést meg René-Maurice Gattefossé óta tudjuk, hogy orvosi levendulával a legjobb gyógyítani.
Orvosi levendula (Lavandula Angustifolia)
Csak és kizárólag 100% tisztaságú, hígítatlan, és csak laboratóriumban, kemotípus szerint bevizsgált, terápiás tisztaságú, gyógyszerkönyvi minőségű illóolajat használj bármiből, nemcsak az orvosi levendulából. Ez kulcsfontosságú (erről szóló videómat itt nézheted meg). Az orvosi levendula (tehát lavandula angustifolia) illóolaja elsőosztályú égés elleni szer, így napégés esetén is bevethető. Hogy hogyan, arról kizárólag okleveles aromaterapeutákat kérdezz, mert ez a műfaj, bár sokan hiszik ezt, nem játék meg MLM-es babazsúr.
Körömvirág macerátum (Calendula Officinalis)
A körömvirág olaja bizonyítottan gyulladáscsökkentő, bőrtápláló- és ápoló, így zuhanyzás után a NEDVES BŐRRE KENVE nagyon jó hatást fejt majd ki a bőröd gyógyítását illetően. Karotintartalma miatt a bőröd kevésbé hámlik majd rendszeres (napi többszöri vizes bőrre történő) használatával, valamint szépen bebarnul. Fontos, hogy ha leégtél, ráadásul többször, ne adja ég, hólyagosra, akkor látogasd meg bőrgyógyászod egy dicséretért meg egy kis kezelésért.
Orvosi aloé (Aloe Barbadensis Miller)
Elképesztő mennyiségű aloe fajt hord hátán a Föld, az orvosi aloé az, amit ilyenkor magadra kenhetsz. Hűsítő, gyulladáscsökkentő, segíti a regenerálódást. Kellemetlen érdekesség, hogy az aloe verának akkor a legmagasabb a hatóanyagtartalma, ha sanyargatjuk. Elvékonyodik, szenved a fényhiánytól, rosszul locsolod… akkor lesz a legjobb a bőrödnek, mert koncentrálódik benne a hatóanyag.
Paradicsomszósz
Igen. A bánat se tocsogna benne, de ha épp csak az van otthon, ezzel még mindig előbbre vagy, mint a semmivel. Sűrítményként nagyon magas a likopin tartalma, emellett a benne lévő béta-karotin is nagy szerepet játszik a napvédelem esetében – de a napégés tüneteit is csökkentheti. A lényeg, hogy ha beütött a krach, pótold az elvesztett folyadékot – igyál sok-sok vizet, és került a szárító ételek fogyasztását.
Panthenol
A kozmetikai összetevő, amely mindannyiunk spájzában van literszám. Feel the power of irony. B5-provitaminnak is hívják, de szerintem a panthenol kifejezéssel többen találkoztatok, hiszen a legtöbb napégés gyógyítását elősegítő bolti kence egyik alapanyaga. Önmagában ne használd, csak megfelelő koncentrációban kerüljön kozmetikumba, a keverés ilyen esetben igényel némi szakértelmet. Sebgyógyító és gyulladáscsökkentő, emellett a bőr nedvességtartalmának növeléséért is felelőssé teszik. Elsőosztályú bőrnyugtató.
Kiemelve a lényeget: napégés esetén igyál sokat, ápold megfelelően a bőröd, súlyos esetben menj el bőrgyógyászhoz, hogy megfelelően kezelje az állapotod. Kevésbé súlyos esetben meg úgyis találkoztok az éves rendes rákszűréseden, ugye.
Ígértem egy bejegyzést a bőrbetegségekről is, de úgy döntöttem, hogy arról hanganyag születik majd. Nem vagyok bőrgyógyász, így a részletekbe menő világmegváltás nem lesz, de a skarlátról, a melanómáról és a vitiligóról is esik szó, amelyek mind-mind vastagon érintettek a bőrvédelem témájában.