A bőr pH-ja 5,5 optimális esetben, a gyerekeké 7. Totál nem mindegy, hogy a kozmetikumod milyen kémhatású, és olyat se csináluk ezek alapján, hogy bekenjük a gyerek kisáradt bőrét a ránctalanítónkkal, mert az van kéznél. Korábban említettük már a serdülő bőrt, ami azért is válhat problémássá, mert ezidő tájt savasodik enyhén a bőr.

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a mindennapi arcápolás alapja a megfelelő folyadékbevitel, a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálkozás – tehát nem étkezés, hanem táplálkozás. Ízlelgesd a különbséget.

Ez után jön csak a tisztítás – felejtsük el a tusfürdőt és az intim mosakodókat. Felesleges hulladék, felesleges méreganyagokkal van tele, nem is optimális tisztítószerek, az intim mosakodók meg fel tudják borítani a pH-dat ott, ahol hidd el, a legkevésbé szeretnéd.

Mosószappan! Ezt kozmetikusok ajánlásával mondom, a legjobb, amit tehetsz a bőröddel. Egyéb pálmaolajmentes szappan is megfelel – légy körültekintő, mert rengeteg kézműves használ pálmaolajat a kézműves termékében, amely szerintem nem követendő út. Ha már kaptál/ vettél, használd el, de többé ne támogasd ezt a fajta romboló munkát. Érzékeny bőrűeknek jó még a kecsketej szappan is.

Sminket használók esetében a sminklemosó használata erősen ajánlott, hogy szappannal ne mosd a pórusaidba az extra szennyeződéseket. Az egyik legfantasztikusabb élmény, amikor egy black metal fesztiválon látod a marcona fiúkákat elvonulni a mosdóba egy kis neszeszerrel, amelyből kikandikál a nivea lemosó tej. A szürrealitásán túl viszont ez nem ajánlom a borzasztó összetétele miatt, mellesleg a bőr számára a legjobb sminklemosó állag a gél. Ha lesz érkezésem, szívesen csinálok egy tutorial videót arról, hogy készítsd, mert egyszerű.

Próbálkoztam a sokak által kedvelt kókuszolajos lemosással, de nem ítéltem jónak az olajos sminklemosást. Egyszer-egyszer belefér, de hosszú távú hatását nem ajánlom, pláne szemkörnyéken, pláne vaskos smink esetén.

A tisztítás reggel és este történjen. Ezt követheti a tonizálás. A tonik lehet akármiből, de alkoholt semmilyen szín alatt ne tartalmazzon, mert az szárít, és felborítja a bőröd egészségét. Legjobb az aromavizek használata, de az Ilcsi csipkebogyós tonikjáért is odaadnám a fél vesém. Tonizálja, vitálissá, rugalmassá teszi a bőrt ez az ápolási fázis.

A borradír, arcmaszk használata csak alkalmanként történjen. Heti 1 alkalommal, mert különben ellenkező hatást váltasz ki vele, és jobban szarusodik majd a bőr. Nem minden bőrtípus tolerálja, konzultálj a dermatológusoddal vagy a kozmetikusoddal használata előtt.

A radír a felhám legfelső rétegének elhalt bőrdarabkáit radírozza le, ezáltal simább és tisztább lesz a bőr. Méregtelenít, a pórusok mélyéről is kitakaríthatja a szennyeződéseket. Otthon is tudsz csinálni kávézaccból, finomra, kerekszeműre őrölt sóból. Fontos, hogy szódabikarbónát ne használj, mert az eltolhatja a bőröd pH-ját a lúgos irányba és attól szép, pattanásos, gyulladt, gombás-bacitenyésztelep lesz.

A maszk mélytápláló funkcióval rendelkezik, tápanyagokat juttat a bőr mélyebb rétegeibe, esetleg hámlaszt, esetleg feszesít, összehúzza a pórusokat. Ebből is van szerintem tizenötmilliárd-féle, egy konkrét blogbejegyzést lehetne szánni neki.

Az arcolaj és szérumok szintén a hatóanyagok bejutását segítik a bőr minden rétegébe, ráadásul magasabb koncentrációban. Hatékonyabban épül be a hialuronsav, eljuthat általuk a bőr mélyebb rétegébe a retinol, a C-vitamin serkentheti a kollagén termelődését, satübbi. A vitaminizálás, hidratálás, mélytáplálás az elsődleges funkciójuk. Ezeket lehet akár naponta is használni – bőrtípusnak megfelelően.

Arckrém. Alap. Úgy értem, minden bőrtípusnak szüksége van arckrémre a zsírostól a szárazig, ez nem kérdés. A lényeg, hogy könnyű szerkezetű legyen, hamar beszívódó, hatóanyaggal teli, ne hagyjon nyomot és hidratáljon. A bőr vízháztartására figyelni nagyon fontos ezesetben is. Körkörös mozdulatokkal vidd fel, a szemkörnyéket pedig külön szerrel ápold – kívülről befelé haladva, lehetőleg finom mozdulatokkal kend fel a krémet.

Az arcon túl a test ápolását se hagyjuk ki. A mélytáplálás fontos, a talp kemény, vastag bőrét pedig magas tápanyag- és zsírtartalmú kenőccsel érdemes kenni, ha azt kívánja. Testápolásra egyébként a legjobb a sima olaj használata fürdés közben. Egy olíva (bár az nem túl fenntartható), egy sárgabarackmag, egy napraforgó, egy búzacsíra, egy cseresznyemag olaj, hogy a mandulaolajat ne is említsem. Magas A-vitamin, E-vitamin tartalmúak, mélyen táplálnak, nagyszerű zsírsavak otthonai, amelyek a bőrt természetesen ápolják, és juttatják a belsejébe a friss, éltető vizet.

Gondoltam, a fejbőr és a haj ápolásáról is megosztom magvas gondolataim, de arról majd egy külön posztban lesz szó.

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!