Az egész Európában honos pitypang, latin nevén Taraxacum officinale számos biológiai vegyületet tartalmaz, amelyek bizonyítottan jótékony hatással van a szervezetre. A XVII. században Culpeper “minden gonosz hajlamra” ajánlotta, majd hivatalos orvossággá tették. Ezt azért azóta árnyalták.

Teája szabályozza a zsír- és szénhidrát-anyagcserét, tisztítja az epét (ugyanitt az epés megjegyzések ellenszere is), a májat, a vért, kivonatát alkalmazzák érelmeszesedés kiegészítő kezelésére is. Köszvényellenes és cukorbaj elleni teakeverékek alapja, sokszor használom magam is. A menstruációt megelőző fájó-puffadó tünetek orvossága, csökkenti a vérnyomást, vizelethajtó lévén segíti átmosni a veséket, keserűanyagai miatt emésztésserkentő.

Nem csodaszer, és nem mindenkinek való minden állapotban az év minden napján, ám okosan használva több oldalú jóbarátunk lesz. Nézzük felhasználási módjait. 

Ellenjavallat: a pitypang bármely része csak 3 éves kor felettieknek adható, szoptatós és várandós anyáknak szigorúan tiltólistás, a gyökér erős magzatelhajtó hatása miatt különösen. 65 évesnél idősebbek csínján fogyasszák, mert hosszú távon kiürítheti a káliumraktárakat, igyanak mellette bőséges folyadékot, egyenek sok nyers gyümölcsöt és zöldséget. Gyógyszerszedés mellett pedig csak orvosi tanácsra igyák-egyék a részeket. Út mentéről nem szedjük és nem, az alapos mosás sem menti meg a növényt a méreganyagoktól. Új őrület, hogy fogyásra használják: szívesen elmondom személyesen, ezt miért NE tegyék. 

Ezt azért mondom, mert meg tudja tekerni az embert, ha nem megfelelően fogyasztunk egy teát, és ami a legfontosabb: az a növénnyel szemben is tiszteletlenség. 

Zsenge leveleket a salátába 

Friss levelei az első kibukkanásuktól nyárig fogyaszthatók salátaként. Enyhén keserű, de más zöldekkel keverve szenzációs vitaminizáló és rostpótló étek, én például jó tyúkhúrral, aszalt paradicsommal, löttyintésnyi szezámolajjal, dióval és balzsamecettel tudom ajánlani, meg hát az ilyenkor mindenbe való: medvehagyma!

Ha ízletes kucsmagombát is tud gyűjteni az ember, teljesen át tudja értékelni az élet szépségét, ha a vajjal és kék sajttal megsütött verzióját erre a salátára halmozza.

Kétféle gyermekláncfű tea

A szárított levelekből májporoblémákra, ödémásodásra, köszvényre, PMS tünetekre, vér-, vese-, májtisztító tea készíthető forrázattal. Egy kiskanál szárított levél teát leöntünk egy bögrényi forralt vízzel, majd 10 percig hagyjuk állni, s iható is. 

A gyökere teaként epehajtó, vesekőhajtó, vizelethajtó, szintén erős vértisztító. Ennek 2 teáskanáljából már főzetet készítünk: edénybe tesszük 3-4 dl vízzel, felforraljuk, és még további 15 percig főzzük. Ezután szűrjük le. Gyökértea, számítsunk a keserűségére – el lehet nyomni ízjavítókkal, de javaslom, ne tegyük, mert a keserű íz érzésére és befogadására is szüksége van a szervezetünknek. 

Mindkét tea maximum 3 hétig fogyasztható naponta, és napi 1 csésze bőven elég belőle egy egészséges felnőttnek. 

Pitypangszirup 

Használjunk minél inkább lokális kistermelőtől mézet, és cukor helyett ebből használjunk a szörpbe. Ehhez először pitypanglevet csinálunk: három marék virágot fél liter vízben lassú tűzön megrottyantunk, félretesszük állni, és másnap leszűrjük. Ehhez adunk aztán ízlés szerint mézet (negyed-fél kg), belefacsarjuk egy citrom levét. Szörpökhöz hűen besűrítjük. Éélvezeti értéke van, de egyesek szerint ha méz sűrűségűre főzzük, akkor torokkaparás ellen ugyanolyan jó, mint a fenyőtobozlekvár vagy maga a méz.

Pitypangkávé

A kedvenc felhasználási módom, noha ritkán készítem, mert ásogasson apró gyökereket az, akinek egészséges a háta! Mindenesetre a (-z ősszel, legalább két éves növény esetében) kiásott, alaposan megmosott, ketté vágottan szárogatott, majd tepsiben kicsit megpörkölt, később megdarált gyökérből kávéhoz megtévesztésig hasonló ital főzhető. A kotyogósban ugyanaz az eljárás.

Pitypangolaj mint bőrápoló 

A pitypangból készíthető úgynevezett macerátum – a megmosott, megszárított virágokat bele kell tuszkolni egy befőttes üvegbe, majd felönteni annyi olívaolajjal, amennyi ujjnyi vastagon ellepi. 3 hétig napos ablakban tartjuk átlátszó üvegben, naponta rázogatjuk. 3 hét után leszűrjük, és sötét üvegbe töltve tároljuk. Ekcémás vagy száraz bőr, kirepedt szájsarok, bőrkeményedés vagy korpás fejbőr ellen kiváló. 

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!