Olyan erős a kozmatikaipari zaj, hogy kiégeti a natúrkozmetikával foglalkozó embereket. Nem úgy Szakonyi Esztert, aki most – szívemből – felszólalt a konkrétan egészségkárosító szépségrutinok ellen.
A 2020-as évek szépségrutinja full tévút!
A múltkor az év hátúszását magam mögött tudva slattyogtam a szauna felé. Előkaptam az ilyenkorra mindig egyedileg összerakott bőrradírom, amelynek illata megcsiklandozta az egyik néni orrcimpáját. Mondta is, hogy ő egy random szaunaszeánszon megtudta, hogy minden nap át kell dörzsölni a bőrt sóval és luffaszivaccsal, minél erősebben, annál jobb (ez tényleg elhangzott), és bár fáj és piros, de az elhalt bőrt (!) le kell szednünk.
Tldr; nem. Az elhalt bőrsejtek leválnak a bőrről, a testünk nem hülye, hogy az elme kontrollmániája nélkül elpusztuljon.
Ellenben a kontroll- és szépségmánia miatt, bár nem fog odaveszni a populáció fele, az egészségügy és mások egészségműveltsége veszélyeztetett és túlterhelt.
A bőrt nem kell állandóan dörzsölgetni, főleg nem minden nap, és nem, nem az a jó, ha minél durvábban radírozgatunk bármilyen bőrt.
Néha nagyon nincs kedvem már elmondani a nyilvánvalót, illetve amiről már a 2020-as évek bőrápolási trendjeivel kapcsolatban évek óta fogalmazok.
A világban, ahol a nagy hatóanyagot ráeresztették a fürdőszobákra, és a világban, ahol a füvesasszony nem tudja, hogy a shea vaj hőérzékeny, de közben mindenki is érvényesülni akar, elfárad az ember szavakat cséplő nyelve.
Aztán jön Szakonyi Eszter, akivel nem egyszer készítettem már interjút, például a kozmetikaipari szemfényvesztésekről, és kiszól a fejemből. Hálás köszönetem jeléül szeretném megidézni itt legfrissebb posztját, amely tűpontosan kitér a hámlasztás-retinoidhasználat-fényvédőzés triászának minden veszélyére és borzalmára.
Fontos leszögezni: a hámlasztás kiváló, a retinol fantasztikusan tud javítani bizonyos dermatológiai panaszokon, például a rozaceán – de ezek nem a fürdőszobába valók, a fényvédő pedig nem minden napra!
Álljék itt tehát a poszt, amelyet változtatás nélkül közlök.
Szakonyi Eszter: „A retinoidok ugyanis a savakhoz hasonlóan, a bőrnövedékek rosszindulatú sejtjeinek osztódását gyorsíthatják”
„Nehéz jól megfogni a témát és talán egy bőrgyógyásznak lenne ez dolga…

Azonban a savakkal és retinoidokkal van egy plusz gond. Sokszor a rosszindulatú elváltozások többségére jellemző felszarusodás jeleit is csökkentik, ezzel nehezebben és később felismerhetővé téve őket.

Ezen egyébiránt a fényvédők nappali használata sem sokat segít, még ha ideig-óráig védik is a fénytől a bőrt.
A retinoidok ugyanis a savakhoz hasonlóan, a bőrnövedékek rosszindulatú sejtjeinek osztódását gyorsíthatják, irritációt okozhatnak, hámlasztó hatásukon keresztül elfedhetik a tünetek valódi határait, megnehezítve ezzel a diagnosztizálást. Mindezeken túl ronthatják az UV sugarakkal szembeni védekezőképességet. Meglehet, hogy rövid ideig a bőr vizuálisan javul, de a rosszindulatú folyamat ettől a mélyben ugyanúgy folytatódik.
De fontos megjegyeznünk, hogy a retinoidok néhány éven belüli kivezetése 2024 egyik vegyészi kongresszusán, mint cél, már felmerült. Ez reményt keltő fordulat lenne. Amíg ez megtörténik, addig azonban igen sokat árthatnak még a bőröknek.
Értsük meg végre, hogy a bőr elsősorban nem esztétikai terület, hanem a test és a külvilág közötti elhelyezkedő SZERV, sajátságos és létfontosságú funkciókkal.
Ha működését pusztán esztétikai megfontolásokból megzavarjuk, az életünk lehet a tét. A bőr egészsége a szépségét is elhozza. Minden erőszakolt beavatkozás, amely a bőr parttalan tökéletesítését célozza, előbb vagy utóbb, de megkéri az árát.”
Inkább természetes ápoló, tápláló anyagokat használj!
Így tehát Szakonyi Eszter, a Vintage Beauty alapítója. Köszönöm, hogy amikor én kiábrándultságomban a visszahúzódást választom, ő jön, és beletolja a valóságot az elvékonyított arcunkba. Kicsit erőt is adott.
A legszebb: ezt először észre sem veszi az ember, mert a bőre ragyogóbb, csillogóbb, fiatalosabb. Aztán 5-10-20 év múlva szakad rá a Ragnarök.
Nem az a fontos, mivel, hanem milyen rendszerben polod a bőrt!
A hatékony és látványos arcápolási rutin szent grálja különben sem az, hogy mit kensz magadra, hanem hogy hogyan. Legyen RENDSZERES a bőrápolásod, reggel-este foglalkozz vele, érintsd meg, masszírozd a megfelelő mozdulatokkal, mosolyogj és ismerd a bőröd – ha ez megvan, tudni fogod azt is, mit kenj rá, hányszor és hogyan.
Retinol és extrém savazás helyett: konyhakozmetikai tippek
Nem kell fiatalabbnak kinézni, meg szebbnek meg valamilyenebbnek. Önmagadat találd meg, miközben az egészséged őrzöd. A savra retinol ebben nem segít.
Ha a Konyhakozmetika elveit szeretnéd elsajátítani, és csodálatos, egészséges bőrt varázsolnál magadnak otthon, a természet erejével (két kozmetikus közt), akkor szívesen ajánlom neked a Konyhakozmetika e-bookom, kérd bátran!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ez pedig érdekelhet még retinol témában…
Retinol, retinal, bakuchiol – gyorstalpaló összegzés