Olyan erős a kozmatikaipari zaj, hogy kiégeti a natúrkozmetikával foglalkozó embereket. Nem úgy Szakonyi Esztert, aki most – szívemből – felszólalt a konkrétan egészségkárosító szépségrutinok ellen.

A 2020-as évek szépségrutinja full tévút!

A múltkor az év hátúszását magam mögött tudva slattyogtam a szauna felé. Előkaptam az ilyenkorra mindig egyedileg összerakott bőrradírom, amelynek illata megcsiklandozta az egyik néni orrcimpáját. Mondta is, hogy ő egy random szaunaszeánszon megtudta, hogy minden nap át kell dörzsölni a bőrt sóval és luffaszivaccsal, minél erősebben, annál jobb (ez tényleg elhangzott), és bár fáj és piros, de az elhalt bőrt (!) le kell szednünk.

Tldr; nem. Az elhalt bőrsejtek leválnak a bőrről, a testünk nem hülye, hogy az elme kontrollmániája nélkül elpusztuljon.

Ellenben a kontroll- és szépségmánia miatt, bár nem fog odaveszni a populáció fele, az egészségügy és mások egészségműveltsége veszélyeztetett és túlterhelt.

A bőrt nem kell állandóan dörzsölgetni, főleg nem minden nap, és nem, nem az a jó, ha minél durvábban radírozgatunk bármilyen bőrt.

Néha nagyon nincs kedvem már elmondani a nyilvánvalót, illetve amiről már a 2020-as évek bőrápolási trendjeivel kapcsolatban évek óta fogalmazok.

A világban, ahol a nagy hatóanyagot ráeresztették a fürdőszobákra, és a világban, ahol a füvesasszony nem tudja, hogy a shea vaj hőérzékeny, de közben mindenki is érvényesülni akar, elfárad az ember szavakat cséplő nyelve. 

Aztán jön Szakonyi Eszter, akivel nem egyszer készítettem már interjút, például a kozmetikaipari szemfényvesztésekről, és kiszól a fejemből. Hálás köszönetem jeléül szeretném megidézni itt legfrissebb posztját, amely tűpontosan kitér a hámlasztás-retinoidhasználat-fényvédőzés triászának minden veszélyére és borzalmára.

Fontos leszögezni: a hámlasztás kiváló, a retinol fantasztikusan tud javítani bizonyos dermatológiai panaszokon, például a rozaceán – de ezek nem a fürdőszobába valók, a fényvédő pedig nem minden napra!

 

Álljék itt tehát a poszt, amelyet változtatás nélkül közlök.

Szakonyi Eszter: „A retinoidok ugyanis a savakhoz hasonlóan, a bőrnövedékek rosszindulatú sejtjeinek osztódását gyorsíthatják”

Nehéz jól megfogni a témát és talán egy bőrgyógyásznak lenne ez dolga…

A savak és retinoidok érzékenyítő, bőrvékonyító, fényérzékenyítő hatásáról már számtalan publikáció megjelent.
Ritkán közelítjük ezt meg azonban a bőrnövedékek aspektusából.
Vannak ugyanis olyan jóindulatú növedékek (pl. szemölcsös anyajegyek) és rosszindulatú, vagy rákmegelőző, állapotok (solaris keratosis, basalioma, melanoma, stb.), amelyeknek a folytonos koptatás, savazás, vékonyítás, magyarul a kémiai vegzatúra ront az állapotukon. Hozzáteszem, egyébként minden egyéb jellegű koptatás, mechanikai inger is ronthat az esélyeiken.
Azonban a savakkal és retinoidokkal van egy plusz gond. Sokszor a rosszindulatú elváltozások többségére jellemző felszarusodás jeleit is csökkentik, ezzel nehezebben és később felismerhetővé téve őket. 
A koptatás tehát nem csak azért káros, mert tovább irritálhatja az egyébként is kialakulóban lévő bőrnövedéket, hanem azért is, mert épp azt az egyik fő tünetet fedi el, amely alapján egyáltalán észrevehetővé válik MÉG IDŐBEN egy-egy induló bőrnövedék.
Különösen igaz ez a savas és retinoidos TESTÁPOLÓ termékeknél. Nem véletlenül nincs vele telük a piac. Néhány van, de azoknak sem lett volna szabad forgalomba kerülniük. Mire erre a piac rájön, mert lesz annyi gyanús eset, hogy ezek végleg lekerüjlenek a polcokról, addigra nagyon sok kárvalottja lehet (és lesz is) ezen anyagok jelenlétének. 
A testen történő rendszeres és gyakori savazás ugyanis azért kiemelten káros, mert kevésbé észrevehetőek a kezdődő bőrelváltozások, mint az arcon. Ritkán nézegetjük ugyanis a hátunk közepét, vagy a nehezen elérhető hajlatokat. Azonban a savas és retinoidos termékek itt is elvégzik koptató, vékonyító, fényérzékenyítő, sejtosztódást gyorsító munkájukat.
Ezen egyébiránt a fényvédők nappali használata sem sokat segít, még ha ideig-óráig védik is a fénytől a bőrt.
A savas termékeket csak azért használni, hogy a retinoidok még gyorsabban felszívódjanak (ahogyan az az egyik ismert influenszer videójában elhangzott), szinte ijesztő.
A retinoidok ugyanis a savakhoz hasonlóan, a bőrnövedékek rosszindulatú sejtjeinek osztódását gyorsíthatják, irritációt okozhatnak, hámlasztó hatásukon keresztül elfedhetik a tünetek valódi határait, megnehezítve ezzel a diagnosztizálást. Mindezeken túl ronthatják az UV sugarakkal szembeni védekezőképességet. Meglehet, hogy rövid ideig a bőr vizuálisan javul, de a rosszindulatú folyamat ettől a mélyben ugyanúgy folytatódik. 
A kozmetikai piac óriási business, érhető hát, hogy a szakértelem helyébe a hangerő költözött. Ebben a social felületek jó társak, a moralitás már a régmúlté és ha az ember nem figyelt eléggé biológiaórán, bizony nem ismeri fel, amikor épp félrevezetik.
Aki hangosabban és magabiztosabban kiabál, az tűnik hitelesnek, még ha veszélyes ostobaságokat is visít. Érthetetlen módon csak cammognak a hatóságok az események után…
De fontos megjegyeznünk, hogy a retinoidok néhány éven belüli kivezetése 2024 egyik vegyészi kongresszusán, mint cél, már felmerült. Ez reményt keltő fordulat lenne. Amíg ez megtörténik, addig azonban igen sokat árthatnak még a bőröknek.
Olyanok, mint a cukorkák, átmenetileg bíztató hatást gyakorolnak és ez validálja hosszútávú használatukat. Az ezeket használók legalábbis így gondolják. Természetesen meglepetten csodálkoznak, ha arcbőrüket látva megkérdezzük, hogy mióta használnak savas és/vagy retinoidos termékeket. A bőr ugyanis jellegzetes tünetekkel árulja ezt el, amelyből a pigmentfoltok, a bőr elvékonyodása, az lilás erezettség, a jellegzetesen megjelenő lilásszürke szín és fakó fény csak néhány tünet. 
Értsük meg végre, hogy a bőr elsősorban nem esztétikai terület, hanem a test és a külvilág közötti elhelyezkedő SZERV, sajátságos és létfontosságú funkciókkal.

Ha működését pusztán esztétikai megfontolásokból megzavarjuk, az életünk lehet a tét. A bőr egészsége a szépségét is elhozza. Minden erőszakolt beavatkozás, amely a bőr parttalan tökéletesítését célozza, előbb vagy utóbb, de megkéri az árát.”

Inkább természetes ápoló, tápláló anyagokat használj!

Így tehát Szakonyi Eszter, a Vintage Beauty alapítója. Köszönöm, hogy amikor én kiábrándultságomban a visszahúzódást választom, ő jön, és beletolja a valóságot az elvékonyított arcunkba. Kicsit erőt is adott.

Ha retinol kell a bőrödnek, azt a kozmetikus tudja, és alkalmazni fogja. Ha hámlasztani kell (mert néha kell), akkor azt a kozmetikus vagy dermatológus elmondja a kezelési lehetőségeket. Otthon, rendszeresen, egymás hatásait felerősítve viszont tényleg borzasztó károkat tudnak okozni.
A legszebb: ezt először észre sem veszi az ember, mert a bőre ragyogóbb, csillogóbb, fiatalosabb. Aztán 5-10-20 év múlva szakad rá a Ragnarök. 
Otthon bőségesen elég egy jó alapos, normális tisztítás valami finom tenzides lemosóval, aztán bőrtípusnak és érettségnek megfelelő alapanyagokkal dúsított arcápoló. Ez lehet arcolaj, gélszérum, amelyek bizonyos vitaminokat, tápanyagokat visszapótolnak, meg lehet egy jó hidratálókrém. Tápláló, éltető, természetes összetevőkkel. Havonta esetleg egy maszk – illetve nem vagyok ellene a kíméletes radírozásnak sem, de ezt is módjával lehet elvégezni.

Nem az a fontos, mivel, hanem milyen rendszerben polod a bőrt!

A hatékony és látványos arcápolási rutin szent grálja különben sem az, hogy mit kensz magadra, hanem hogy hogyan. Legyen RENDSZERES a bőrápolásod, reggel-este foglalkozz vele, érintsd meg, masszírozd a megfelelő mozdulatokkal, mosolyogj és ismerd a bőröd – ha ez megvan, tudni fogod azt is, mit kenj rá, hányszor és hogyan. 
Ha mindenképpen hámlasztani szeretnél, de egy kozmetikust nem engedhetsz meg magadnak, akkor – rakd össze befőttes üvegbe azt a pénzt, amit a drogériában elköltenél, és egy idő után meglesz a szakembernek adható pénz.

Retinol és extrém savazás helyett: konyhakozmetikai tippek

Addig pedig, ha hetente maximum egyszer átkened a beauty napod ESTÉJÉN az arcod egy citromkarikával (fényérzékenyít, vigyázz), vagy megmosod egy hibiszkuszteával, esetleg havonta egyszer végigradírozod a bőrt mondjuk mákkal, már jó vagy. De fontos: ha nem vagy biztos bőrápoló, ne influenszerekre, hanem valódi szakemberek szakértelmére támaszkodva igazodj el.
Nem kell fiatalabbnak kinézni, meg szebbnek meg valamilyenebbnek. Önmagadat találd meg, miközben az egészséged őrzöd. A savra retinol ebben nem segít.

Ha a Konyhakozmetika elveit szeretnéd elsajátítani, és csodálatos, egészséges bőrt varázsolnál magadnak otthon, a természet erejével (két kozmetikus közt), akkor szívesen ajánlom neked a Konyhakozmetika e-bookom, kérd bátran!

Ez pedig érdekelhet még retinol témában…

Retinol, retinal, bakuchiol – gyorstalpaló összegzés

 

Fotók: Pexels

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!