Számomra a gyógynövények gyűjtése, szárítása, feldolgozása és használata egyaránt 1-1 rituálé. Legyen szó szörp, tinktúra, teakeverék, gyógykence készítéséről, nekem mindig egyfajta felkészülő beavatás az összetevőkkel való foglalatoskodás. Szerintem ezt érzitek is a készítményeimben. 

A tanulási folyamat persze kisgyermekként kezdődött, amikor verekedés közben beleborultunk nővéremmel a csóványba. Kicsit később, az unokanővérem tanyáján beszélgettünk jóízűt a vérehulló fecskefű igénytelenségéről, pár év múlva pedig már fitoterápia képzésen találtam magam. Egy-egy iskola persze semmit nem tesz gyakorlás nélkül, és nagyon örülök, hogy olyan életem van, amelyben bőven kiélhetem magam a gyógynövényekkel való kapcsolódásban. 

Hoztam néhány leírást egyik-másik általam használt és/vagy gyűjtött növényről, amelyekről talán már meg is jelent 1-1 poszt instán, most pedig egy helyen várják, hogy te is kipróbáld az áldásos hatásukat – amennyiben a kontraindikációjuk, mellékhatásuk nem ütközik a te életutaddal. Szándékosan nem szerepel itt a csipkebogyó, mert olyan snassz betenni az alapok közé. Nehéz volt, hogy az említett gyógynövények összes hatását, ősszetevőit, tulajdonságait ne vessem ide, de egyszerűen lehetetlen ennyi mindent egy blogbejegyzésbe sűríteni (bár próbálkozást tettem rá ITT), marad a konyhanyelv és a lényeg.

Csóvány  – a tisztító

A csalán leveleit nyárig gyűjthetjük, persze szigorúan kesztyűben. Remek vesetisztító, vitaminizáló (!), elképesztően jól tisztítja a vért. Leveleket ősszel már csak ritkán gyűjtünk. A hatóanyagok szépen húzódnak vissza a gyökérbe, ezzel segítve a növényt. Pont, mint nálunk: ősszel megkezdődik a befele figyelés, a válaszokat magunkban keressük csendben, békében. 

Csóvány esetében ősszel a legjobb a gyökeréből tinktúrát készíteni. Húgyutak támogatásában lesz segítségedre, vértisztító, reuma- és köszvényellenes hatású. 

Ne fogyassz csalánt, ha: kisgyerek vagy, terhes vagy, krónikusan alacsony a vérnyomásod. Folyamatosan maximum egy hónapig használhatod. Mint minden gyógynövényt, ezt is alázattal és odafigyeléssel idd. 

Vadgesztenye   – a hazai mosódió


Gyerekkoromban minden ősszel orrvérzésig gyűjtöttem a vadgesztenyét, aztán valahogy fontosabb dolgok kerültek előtérbe az évek során. Ma már tudom, hogy megfelelő a szaponin tartalma ahhoz, hogy mossak vele. 
 
– akár zsákban, mint a hihetetlen módon ennél sokkal népszerűbb mosódióval 
– porrá őrölve (jó erős késű darálóban) mosóporként 
– vagy megfőzve mosógélként. 
 
Általános mosáshoz jó, makacs foltokhoz meg használj pluszban vagy mosószappant, mosószódás áztatást vagy ami nekem a favorit, nátrium-perkarbonátot. ️ Hihetetlen kicsi az ökológiai lábnyoma, és nagyon királyul habzik, tisztít. A vadgesztenye krémekbe, tinktúrákba téve nagyon jó visszeres panaszok ellen, belsőleg azonban csak gyógyszer- vagy étrendkiegészítő-gyártók termékeit használjuk, mert egyébként mérgező.  

Medveszőlőlevél – a húgyutak többminttestőre 

A hólyaghurut, aka felfázás csodaszere. A hólyaghurut legjobb ellenszere, ha megelőzöd, tehát odafigyelsz magadra. Ha rövid időnként (fél-egy év) vissza-visszatér, érdemes egy D-mannóz kúrát csinálni, meg mondjuk figyelni a vérkeringésre is, és ágymelegben kipihenni a felfázást ahelyett, hogy körömcipőben rohangálunk. Az antibiotikum lehet barátod egy durva, véres-vizeletes hólyaghurutnál, de évente szedni se neked, se a környezetednek nem jó. 

 Medveszőlőnél fontos, hogy fogyasztása előtt lúgosíts, legalább azzal, hogy 10-20 perccel a leküldése előtt szódabikarbónás vizet iszol. Bűn keserű tea, ha túladagolod, émelyeghetsz tőle, szóval napi egy csapott TK egy bögre hideg vízben áztatva 12 órát, utána ihatod, napi egyszer elég a kamilla mellett. Csodát tesz. Hideg vizes áztatással készítsd, másnap fogyaszthatod. 
 

Máriatövis termés – a gyógynövények detoxkirálya

A sylimarin tartalmú máriatövis (be szép is a boldogasszony tövise) megtört magja nagyon jó méregtelenítő, ám óvatosan kell bánni vele, hiszen az esetlegesen szedett gyógyszerek hatását (fogamzásgátló, vércukorszint-csökkentő, véralvadásgátló, satöbbi). Mindazonáltal méregtelenít, és a máj működését is serkenti, ami dupla dinamit lehet mondjuk mérgezés esetén. Egyébként súlyosabb májpanaszoknál is bevetik, még hepatitis kezelésénél is – de erről ne te dönts az otthonodban, kérd ki szakember véleményét.  

Rozmaring  – mindenre is

A szegények tömjénjeként is ismerős lehet a rozmaring. Amellett, hogy markáns íze, karakteres illata is van. Spirituális körökben a jelenlétet segítőjeként tartják számon, energetikailag feltöltő. Migrénes fejfájás esetén a teája pillanatok alatt segít szebbé tenni a világot. Rendszeresen viszont ne fogyasszuk (ahogy 6 éves kor alatt, várandósság és szoptatás alatt sem). 

Illóolajából, mondjuk úgy, többféle is van, a ct kámfor a kedvencem, mert antireumatikus, keringést serkentő és izomgörcsoldó hatását tudom igénybe venni. Ha pedig megcsíp valami félkegyelmű szúnyog, és vadlevendulám nincs itthon, ő a segítségem.  
 
Teának és füstölőnek a levelét, templomi vagy spiri eszköznek a föld feletti részét használjuk, az illóolaját pedig a virágos részéből nyerik. 

Cickafark  – görcsoldó

Cickafarkból is többféle van, az achillea millefoliumot érdemes gyűjteni, ez a közönséges cicka. Gyulladáscsökkentésben, görcsoldásban, fájdalomcsillapításban jeleskedik, keserűanyagai miatt összehúzó, jót tesz az epének, a gyomornak, a bélrendszernek is, női teakeverékek egyik alapja vérzéscsillapító hatása miatt (logika mentén haladva: ha kevés a tisztulásod, akkor ne idd). Javítja a komposzt állagát, nem mellesleg elsőosztályú alapanyag aranyérkenőcsbe, én körömvirággal vegyítve készítem. 

Orbáncfű – a jókedv felelős

 
Az ördögűző növény, ami még a boszorkákat is távol tartja, Szent Iván éj körül szokták távoltartó rituálékra használni. Egyébként a boszorkányok varázspálcáját is ebből a növényből készítették.  

Mosolyvirágként szoktuk bemutatni az érdeklődőknek, mert hogy kedélyjavító hírében áll teája és tinktúrája. Az persze remélem, egyértelmű, hogy mondjuk antidepresszánst nem vált ki a tea kortyolgatása, és a felsorolt teák mindegyike inkább megelőzésben jó, vagy bizonyos problémák esetén, de orvosi kezelést nem pótolnak. A használatukról kérdezz fitoterapeutát és/ vagy orvost.

 Macerátuma másra való, fantasztikus antireumatikus szer önmagában és keverékben, izompanaszokat is kb csak ezzel masszírozok már, valamint bármilyen pangás ellenszere – gyönyörű-rőt olaját a szezám mellé teszem narancsbőr elleni keverékbe. Ilyen ritkán van, mert magam testét lusta vagyok kenni.  
 
Gyulladás- és pangáscsökkentő hatása miatt hajpakolás alapjai is. Magas koncentrációban a tea is fényérzékenyítő, így este használd, nyolc órán át ne menj napra fogyasztása után. Az olaj után 24 órán át ne napozz.  

Kamilla – a gyulladáscsökkentő

 
Több fajtája van, leginkább az orvosi székfűvel találkozol tea formájában. Macerátumát is használhatod gyulladáscsökkentésre, erősebb, mint a herbatea, de az illóolajnál gyengédebb, gyulladásos bőrproblémák tüneti kezelésében használják. Teájával lehetőleg ne inhalálj, mert szárító hatása miatt segít letapasztani a nyákot a melléküregekben, így nem fogsz meggyógyulni (helyette van más tippem). Nem borogatjuk vele a szemet, mert a kiszűrhetetlen alkotóelemei allergizálhatnak, és elmélyítheted vele a panaszt, de borogatásra a római kamilla virágvize verhetetlen, beteg kismacskák szemecskéje is szeretni fogja a hideg borogatását. 

Galagonya virágos ágvég – a szívbéli jóbarát

Szív- érrendszeri karbantartó, vérnyomáspanaszok kiegyenlítője, szapora szívverés ellenszere, legjobb barátja annak, aki hajlamos a szívére venni dolgokat, ráadásul a perifériás keringés javítója is – hideg kéz, hideg láb érzete ellen kiváló. A tavasszal gyűjtött virágos ágvég része kedvezőbb hatású, mint maga a bogyó – bár utóbbit rágcsálni finomabb.

Egyik tanítóm, Rivière Zsuzsi szerint a kelták egyik tanítónövénye a galagonya. Ha úgy tetszik, a gyógynövények Heimdallja ő, ugyanis világok közti kapuőrnek tartják. A galagonya segít abban, hogy a saját határainkat tiszteljük, az oly nehéz ‘nem’ kimondása könnyebb lehet vele. A bánat transzformatív tulajdonságát is segíthet megérteni, meg a mélyebb kapcsolódások barátja en bloc. Nem véletlen az sem, hogy mi itthon a szívet gyógyítjuk vele. Az ajurvéda pittának és kaphának kevéssé ajánlja, inkább a váta gyógynövénye. Nekem sokat segít, dolgozni fogok vele a napokban is, érzem a hívását a közös munkára.  

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!