Már-már csodaszerként tekinthetnénk erre a mindössze néhány életformára, amelyek az adaptogén listán szerepelnek, de óva intek attól mindenkit, hogy az “ez mindenre is jó” elv vékony rétegére rákorcsolyázzon. Mindazonáltal valóban elképesztően komplex hatásuk van, tényleg ők a pakli jolly jokerei. 

Az adaptogénekről 

Az adaptogének olyan gyógynövények és gyógygombák, amelyek az élettani folyamatokat harmonizálják immunrendszertől a stresszkezelésig, bélrendszeren át a hasnyálmirigy kalózaiig vércukorszintig. Ha a szót megnézed, következtethetsz rá, miben is erősek az adaptogének. Segítenek adaptálódni, vagyis a megszokást, az új élethelyzetekre való átállást mutatják meg, egyszerűen könnyebben alkalmazkodunk majd, bármi történik. Ez azért fontos, mert így kevesebb kárral úszunk meg egy-egy stresszhelyzetet. 

Különösen igaz ez az adaptogén képesség az úgynevezett HPA-tengely szabályozására, vagyis az agyban a hipotalamusz, az agyalapi mirigy és a mellékvese tengelyén alkotnak úgymond új válaszreakciókat. Long story short ez a tengely a fő felelőse annak, hogy milyen stresszhelyzetre milyen válaszreakciót ad a test, és az agyat összeköti a belső elválasztású mirigyekkel, vagyis a hormontermelés kis bölcsőivel.

A stresszről 

A stressz kell, a stressz jó, erős motiválóerő, segíti az alkalmazkodásunkat. Na most az, hogy ezt túltoljuk, Béláim, nagyon nem jó. Amikor stressz ér minket, és megszületik a szervezetben a válaszreakciónk, a fiziológiai történések órákon keresztül hatnak a szervezetre. Ha és amennyiben egy meetingen belül 45 stresszfaktor szőnyegbombázza a HPA-tengelyt, azzal már alig tudunk megküzdeni, és teljesen kaotikussá válhat a stresszreakciónk. Ez nem abban nyilvánul meg, hogy ráborítjuk az asztalt a topmenedzserre, de a testben nagyjából ezt tesszük magunk ellen. Ha túl sok ingerrel vesszük körbe magunkat, a stresszmegküzdésünk borzalmas lesz, és jönnek a betegségek. 

Miért kellene csökkenteni a stresszt? 

Ezért mondják azt az orvosok, hogy csökkentsd a stresszt, de azt, hogy téged mi fog érni, nem mindig tudod szabályozni, ezért ez a mondat nem helyénvaló. Érzelmi stressz, kémiai stressz is érhet a fizikai mellett, a lényeg, hogy ha bármi jön, akkor megfelelően kezeljük.

Kicsit olyan ez a stresszkezelés, mint a harcművészet: holott megtehetnénk, nem verjük halomra az embereket agyba-főbe, de ha támadás ér, akkor helyesen tudunk rá reagálni úgy, hogy a másik erejét használjuk ellene, nem őt támadjuk. Ezt megtanulni munka.

A stresszt azért jó csökkenteni, mert a túlzásba vitt stresszelés rövid távon memóriapanaszokat, szervrendszeri kibillenéseket, emésztési problémákat, kardio-vaszkuláris panaszokat, hosszú távon pánikrohamokat, szorongást, klinikai depressziót, durva alvászavarokat okozhat (stb).  Elveszel az életedben. Szedhetsz erre gyógyszert is, de nem kívánt mellékhatásokkal is számolhatsz, illetve a stresszválaszt magát nem változtatják meg – nélkülük tehát annyi a stresszmentes időnek.

A stresszkezelésbe is kell energiát fektetni, hát ilyen az élet. Az adaptogének viszont tudják támogatni a folyamatainkat, és amíg bizonytalanok vagyunk, leveszik a változtatás terhét a vállunkról. Ugyanis képesek arra, hogy már egy használat után átrendezzék a stresszválaszunkat.

Az adaptogének a harmónia nagykövetei 

A HPA-tengely szabályozásával az emésztőrendszerre, ilyetén az immunrendszerre is hatással vannak az adaptogének, az endokrin rendszerre való befolyás miatt hatással vannak az energiaszintüünkre, az állóképességünkre, a mentális teljesítményre, a hormonrendszer révén az érzelmi hullámzásainkra. A legjobb, hogy nem úgy kell elképzelni, hogy általánosságban csökkentenek vagy növelnek bármit, hanem ahol kell, ott emelnek, ahol kell, ott csökkentenek. Tökéletesen működő szervezetben nem okoz diszharmóniát, mert ott nem befolyásol semmit. De mutassatok nekem egy laborkörülményes optimális testet az életben. 

Az adaptogének tehát azt adják meg, ami neked kell, és azt veszik el, amire már nincs szükséged. Ezt hívjuk értő jelenlétnek. Ha rendszeresen használod őket (terápiás ablakot hagyva természetesen), akkor a stresszhelyzetekre általában máshogy tudsz majd reagálni, ha pedig egyszer-egyszer, akkor az adott feszültséged tudod csökkenteni. Az adaptogének közül utóbbira legjobb a rózsagyökér, mert az már 30 percen belül mérhetően stimulál.

Amiért jók az adaptogének

Stimulálják a szervezetet, ámbátor egyéb stimulánsokhoz képest egyáltalán nem okoznak függőséget. Ez az adaptogének másik fő skillje, hogy különösebb mellékhatásokkal nem kell számolni. Nota bene egyik-másik nem alkalmazható várandósság idején, túlzott C-vitamin bevitellel vagy vérhigítóval egyidejűleg, vagy magas vérnyomás esetén, de en bloc nem okoznak kilengéseket. 

Mármost itt a stresszválasz és az adaptogének hatása is csak zanzásítva jelenik meg az értelmezhetőség kedvéért, ha komolyabban érdekel a téma, szívesen ajánlok néhány tudományos folyóiratot, amelyben a folyton kutatott stressz témája vagy az adaptogének kémiai összetevőinek elemzései is megjelennek. 

Adaptogén növények és gombák listája 

Nem minden gyógynövény adaptogén, ahhoz, hogy valami azzá váljon, fontos, hogy az egész szervezetre hatással kell lennie, nem tartalmazhat káros-toxikus kémiai összetevőt. Hatásában mindig a szervezet egyensúlyát kell fenntartania, nem csak részlegesen hat erre-arra.

Összesen 22 adaptogén gyógynövény ismert eddig, ezek közül való az ázsiai ginzeng, az amerikai ginseng, az eleuthero ginzeng, a tajgagyökér, vagyis csak névben ginzeng szibériai ginzeng, a gotu cola, a ginkgo biloba, a szent bazsalikom alias tulsi, az ashwagandha, a bacopa, a kurkuma, a maca, a homoktövis, a kínai kúszómagnólia, vagyis a schisandra, a csüdfű, más néven astragalus, kurkuma, a rhodiola rosea néven is elhíresült aranygyökér, a vad yam gyökér, a medvegyökér, az édesgyökér, gombák közül a ganoderma és az egyébként rovarokon durván élősködő cordyceps. 

Az adaptogéneket sokszor nem is arra használjuk, hogy a homeosztázist fenntartsák, hanem kiemelünk egy-két tulajdonságot, ami számunkra kedvezővé teszi őket. Mondjuk a ginkgo memóriajavító képessége sokak számára ismert, vagy a kurkuma májstimuláns hatása, az ashwagandha álomhozó képessége, a homoktövis immunerősítése, a ginzeng állóképesség-javítása, sorolhatnánk. A legnagyobb erejük mégis abban rejlik (és ezért nem részletezzük most a részhatásokat), hogy egy alap egyensúlyi állapot érhető el velük, különösen a stresszkezelés tekintetében.

Ha tartós állapotot szeretnénk elérni velük, akkor érdemes rendszeres kúrákat végezni velük, de akkor is érdemes utánuk nyúlni, ha gyorsan kell nagy segítség. Hogy melyiket hogyan használd, arról orvost vagy fitoterapeutát kérdezz. Ha pedig egy mód van rá, ne a profitorientált kereskedők étrendkiegészítőiben, hanem gyógyfüvek formájában keresd őket.

 

Fotók: Unsplash

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!