Nem kell tízezrekért bevásárolnod a drogériákban ahhoz, hogy bizonyos bőrproblémákra, például ekcémára megoldást találj. Tényleg csak minimálisan több fizikai erőbefektetésre és lelkesedésre van szükséged ahhoz, hogy mondjuk az ekcémával vívott csatákból többet nyerj meg. Más kérdés, hogy sajnos a lelki háttérre rá kell feküdnöd, az pedig igencsak melós lesz.
Nemrég egy kedves vevőm tette vissza a Banya Balzsamot a stand asztalára, mondván, hogy ez drága. Ekcémára vitte volna, aminek a tüneteit enyhítheti ugyan, de van egy speciálisan erre a problémára kevert kencém, amely még borsosabb árú. A pszoriázis kúra pedig ennél is durvább árkategória. A speciálisan összerakott, hatásos natúrkozmetikum ilyen. Ám van pár otthoni praktika, amelyekkel te magad is ápolhatod a bőrproblémád, csökkentheted a tüneteket, és csak 1-2 hozzávalóra lesz szükséged.
Beszélgessünk az ekcémáról
Az ekcéma a tudomány mai állása szerint egy gyógyíthatatlan, ám tünetmentessé tehető gyulladásos bőrprobléma. Bizonyos spiritiszták általában vitába szállnak azzal, hogy mi gyógyítható és mi nem, van egy felvetés, miszerint bármi gyógyítható, csak elhatározás kérdése.
Az ekcéma tünetei valóban enyhíthetők annyira, hogy úgy gondoljuk, nem tér vissza többé. Sőt, ha a lélek szimbólumaként tekintünk rá, és annak megfelelően kezeljük, a tapasztalatok alapján sokkal tartósabb a javulás, mintha csak kenjük valamivel.
A natúrkozmetikum akkor fog használni, ha mögé tesszük a tudást. Speciálisan állítjuk össze a keveréket, de a felhasználó érdeke, hogy azt bizony rendszeresen használja, tartsa mellette az ajánlott diétát, és foglalkozzon a kiváltó okkal. Ezek nélkül nem megy.
Többféle van
Hogy ne legyen egyszerű, ekcémából is több félét különböztetünk meg. Leggyakoribb a száraz ekcéma, ez az a kirepedő, viszkető, néha vérző verzió. A gennyes ekcéma egy fokkal undibb, a szeborreás ekcémát pedig egyfajta zsíros hámleválás kíséri.
Az alapvető kiváltó ok mentén is csoportosíthatjuk, kontakt allergiás ekcéma és atópiás ekcéma a két legismertebb. A kontakt allergiás dermatitis, ahogy a neve is mutatja, valami kontaktus során alakul ki: allergiás leszel valamire, az bedurrantja a bőröd. Eltünteted azt a valamit, voilá, eltűnnek a tünetek.
Az atópiás ekcéma okait nehezebb felfejteni, állhat a háttérben persze a stressz, egy laktózintolerancia vagy más ételérzékenység, és ide köthető az a bizonyos lelki eredet is.
A pénztárcabarátság ára
Az ekcéma a félelem, elfojtás, vagy ahogy Ruediger Dahlke írja A betegség mint szimbólum című könyvében, a kitörni készülő konfliktus hírnöke. Mindenképpen elfojtás és elnyomás van mögötte, hogy pontosan mi ez, azt neked kell kiderítened, és megtalálnod rá a megoldást.
Ez nem megy egy hétvége alatt, nagyon lassú, néha fájdalmas felismerésekkel teli munka vár. De aki javítani akar az állapotán, az jó, ha tudja, hogy enélkül nincs. Persze a szteroidos kenőcs jó lesz rá, de egyrészt az csak tüneti kezelés, másrészt a problémád, amit a bőröd jelez, még fennáll, hovatovább a májad is megküldöd egy kis extra feladattal.
Végtére is ingyenes megoldás, de meg kell érte dolgoznod. Enélkül nagy változásra ne számíts. Relaxálj, pihenj, aludj elegendőt, vigyél rendszert az életedbe – találd meg, neked mire van szükséged, és csináld!
3+1 low budget tipp
Sajnos az ekcéma van annyira kellemetlen, hogy mindent meg akarsz tenni a csökkentése érdekében, főleg, ha azt hirdetik, hogy nem jár melóval. Több tízezer forintot elköltesz, ideig-óráig jó is a csodaszered, de van, amikor erősödnek a tüneteid és van, amikor semmi sem jó.
A specifikus, természetes kozmetikumok és praktikák azért jók, mert használatukkal nem juttatsz be felesleges vagy mérgező komponenst a szervezetedbe. Emellett természetazonos részeikre bomlanak, így környezetbarátak és fenntarthatóbbak, mint a szilikonos krémek.
Ám az ekcéma ellen általában a ritka és borsos árú növényi alapanyagok használnak. Azok az olajok, amelyeknek kisajtolása macerás, idő- és munkaigényes folyamat, vagy épp kevés olajat ad az adott mag, ezért felkúszik majd az ár. Bőrgyulladás esetén meg nem is lehet akármit a bőrre kenni, ami még jobban feltornázza az árat, amelybe még nem vettük bele a megalkotó szakértelmét, idejét és munkáját.
Lassabb és türelemre tanítóbb megoldások, de van pár olcsó, otthon kivitelezhető praktika, amellyel megkönnyítheted az életed. Van, akinek ezek közül választva tűntek el a sebek a kezéről, a könyökhajlatából, és vannak, akik azt mondják, más pakolást már nem is használnak.
Borogatás gyógyteával, virágvízzel
A végképp filléres megoldás. A virágvizek nem annyira olcsóak, és mindenképp terápiás minőséget illik belőlük vásárolni, de már 1-2-3 ezer forintért is találsz belőlük ekcémára valót. Fontos a minőség, én MLM rendszerben kaphatót és megkérdőjelezhető származásút semmiképp nem vennék meg.
Az orvosi levendula (Lavandula angustifolia) az, amely még elérhető áron beszerezhető aromavíz, könnyen és viszonylag veszélytelenül használható a lehető legtöbb ember számára. Más illata van, mint az illóolajnak, de nekem teljesen a sivatagi nyár hűsítő illatát hozza be. Gyulladáscsökkentő, hámosító is, minden bőrtípusra kiváló, és regenerálja a sérült bőrt.
Önmagában az aromavizek nem hidratálnak, hiszen vizek, ezért lesz szükséges majd a következő pontot még alkalmazni hozzájuk. Addig is van pár gyógytea, ami jó, ha lapul majd otthon a polcon.
Ekcémára az aranyvesszőfű (Solidago canadensis) vagy a nagy csalán (Urtica dioica), a mezei zsurló (Equisetum arvense), a körömvirág (Calendula officinalis) vagy a diólevél (Juglans regia) teáját is használhatod (utóbbi erős teája megfestheti a bőrt). Csinálsz belőle egy forrázatot (1 teáskanál füvet leforrázol 3 dl vízzel, és lefedve állni hagyod 15 percig), majd belemártasz egy tiszta ruhát, és borogatod az ekcémás felületet.
Vigyázz, hogy azért ne áztasd fel túlzottan a felületet. Ezután kend be majd az alább felsorolt olajok valamelyikével a még nedves, de felitatott bőrt.
Hogy belsőleg milyen teát fogyassz, az attól is függ, mi a kiváltó ok – a stresszre, vagy valami másra érdemes-e kanalaznod a szárítmányból.
Olajok ekcéma tüneteire
Az olajozás nagyon fontos, hogy a bőr természetes védőrétegét visszaállítsd, és hidratált, tápanyagokkal feltöltött, megerősített bőröd legyen. Ezáltal könnyebb lesz küzdened az ekcémával.
A legolcsóbb megoldás neked a napraforgómag olaj lesz. A hidegen sajtolt verziója lenne a legideálisabb, amelyet sötét üvegben kapsz meg. Ennél olcsóbb növényi olajat nem találsz itthon, és azt ne felejtsük el, hogy elképesztően jó bőrápoló, ne degradáljuk csupán sütőolajjá!
Az egyik legjobb, ha a bőr rugalmasságának megőrzéséről van szó, nemes egyszerűséggel nem engedi kiszáradni a bőröd, és feltölti azt vitaminokkal, segíti a sebgyógyulást.
Aztán ott van a sárgabarackmag olaj. Ez már kicsit drágább, de még elérhető áron van. Magas az olajsav, a linolsav, a palmitolsav tartalma, de palmitinsavat is tartalmaz. Ami, ha nem mond semmit, azt jelenti, hogy szuper masszázsolaj válik belőle, és kifejezetten száraz bőrre első osztályú olaj. Regenerál, tele van A-vitaminnal, és ez is, ahogy a napraforgó, hamar beszívódik a bőrbe.
A körömvirág macerátuma is alkalmazható az olcsóbb olajok közül ekcémára, sőt! A kisebesedett bőr egyik legjobb gyógyíre, gyulladáscsökkentő, hűsítő és puhítja a bőrt, főleg, ha olívaolajjal macerálják a körömvirágot.
Szerintem a legjobb olaj azok közül, amelyekről tanultam, a kalabafa olaj ekcémás-pszoriázisos bőrre, de az meglehetősen drága olaj. Ha megengedheted magadnak, legyen otthon (hamar avasodik), de ha nem, hidd el, a fenti három valamelyike is megfelelő, sőt!
Növényi (és állati) zsiradékot minden esetben nedves bőrre és/ vagy hajra kell kenni, különben visszaszárít, ez nagyon fontos! Borogatás után például jó hatás érhető el velük.
Só maszt gó on!
Egyik ekcémás ismerősöm sem merte kipróbálni még, de a Házikence Tanodásoknak van tapasztalata a sós pakolással. Na, ezt semmiképp nem nedves vagy vizes bőrre tesszük, mert csípni fog, mint a nehezség. A só nagyszerű sebgyógyító, ez lebegjen a szemed előtt.
A recept így néz ki: tölts meg egy befőttesüveget sóval, öntsd fel úgy olajjal, hogy kicsit több legyen benne, mint amennyi ellepi. Ebből rakj sós-olajos pakolást az ekcémás bőrödre, és hagyd rajta legalább húsz percig, vagy akár tovább. Ne dörzsöld, hogy fel ne karcold a bőrt. Később finoman söpörd le, aztán le is moshatod a maradékot.
Belsőleg…
Persze, persze, a táplálkozás. A halolaj ára az egekben, pedig egy jó kis Omega-3 kúra nagyszerű eredményeket hoz bőrgyógyítás esetén (a kapszulának jó esetben is csak a 60%-a szívódik fel, mindenképp az olajat pártolom). Fogyassz minél több többszörösen telítetlen zsírsavat, ligetszépe olajat az egyedülálló gamma-linolénsav tartalma miatt, E-vitamin tartalmú ételeket, és érdemes otthon tartanod egy tasak sörélesztőpelyhet, mert bizonyos B-vitaminok fogyasztása is csökkentheti az ekcémás tüneteid, főleg, ha valamilyen szorongás váltja ki.
Sok más egyéb praktika van, illetve jóval több gyógynövényt is be lehet vonni a kezelésbe, de ezek talán a legkönnyebben hozzáférhetők, és ha magad szeded a kertben, vagy ha megveszed a boltban, akkor is olcsóak (figyelj rá, hogy jó helyről gyűjts).
Ne szégyelld, hogy árérzékeny vagy! Neked ebben semmi hiba nem róható fel, és hidd el, minden, de minden problémánk megoldható anélkül, hogy mélyen a pénztárcánkba kelljen nyúlni. Csak megfelelő helyen kell kopogtatni hozzá.
Ha van kérdésed, segítek szívesen, keress bátran!