Szeintem meg kell találni az arany középutat aközött, hogy ne a felfázástól való rettegésben éljük le az életünk és aközött, hogy megvédjük magunkat a lehetséges betegségtől. Például én nem érek rá arra, hogy “elengedésbeli” problémákat akasszak magamra, és borzasztó kellemetlen állandó vizelési ingerrel, fájdalmas pisiléssel éljek akár egy hétig. Arra meg pláne, hogy más szerveimet károsító gyógyszermellékhatásokkal küzdjek. Így tehát nagyobb hangsúlyt fektetek a prevencióra, hűen magamhoz a természet erejével felvértezve. Mutatom, nekem mi vált be. 

Hogyan alakul ki a felfázás? 

A felfázás gyakorlatilag a húgyhólyag gyulladása, azaz a hólyaghurut. Bakteriális fertőzés miatt gyullad be ilyenkor a nyálkahártya, ez okozza a gyakori vizelési ingertől a csípő vizelésen át a véres vizeletig tartó tüneteket. A hólyaghurut a hideg hatására összeszűkült erek miatt nagyobb eséllyel alakul ki, mint dögmelegben, ilyenkor ugyanis könnyebben felszaporodik a gyulladást okozó baktériumállomány. 

Ezért is legitim az anyai intés, miszerint ne üldögéljünk csupaszon a hideg köveken, meg ne járjunk meztélláb télen (mint mondjuk én a hóban, ehm). Annyival árnyalnám ezt, hogy a szív egészségéért kutatások által bizonyítottan sokat tesz a mezítlábas sétálgatás a legkülönfélébb talajokon, ráadásul a gyulladáscsökkentésben is nagy szerepe van.

Ha a hólyaghurutot nem kezeljük megfelelően, a tünetek súlyosbodhatnak, illetve rendszeresen visszatérhet a hátralévő életünkben a gyulladás. Fontos, ha már vér van a vizeletben, akkor a gyulladás akár a vesékre is kiterjedhetett, ez pedig komoly gyógyszeres kezelést igényel, mindenképp keress fel urológust. 

A hólyaghurutot az elején szépen el lehet csípni, és ha betartod az orvosod utasításait, akkor meg tudod úszni az antibiotikumos kezelést. De ha megpróbálod kihordani lábon, meg nem iszol eleget, hogy melóban nehogy sokat kelljen kikérni magad pisilni, annak komoly következményei lehetnek. 

Antibiotikumok helyes használata

Szeretném leszögezni, hogy nem tartom ördögtől valónak az antibiotikumos kezelést, ha szükség van rá, akkor használni kell. De akkor az előírás szerint, mert az antibiotikumot végig kell szedni, ha a fene fenét eszik is, és nem akkor hagyod abba, amikor akarod. Jó, ha el se jutunk a használatukig. 

Az antibiotikumok felesleges szedése hagyján, hogy a szervezeted gyengítheti, ha nem fogyasztasz mellette például probiotikumot és prebiotikumot, vagy nem a megfelelő időben és ideig szeded.

A túlzott antibiotikum fogyasztásnak köszönhetően a baktériumok rövid idő alatt rezisztensek lesznek ezekre a gyógyszerekre, vagyis később már nem fognak ellenük hatni ezek a szerek. A hólyaghurut elleni antibiotikumnál például ez már kritikus probléma, és antibiotikumos kúra után jellemzően kiújul a betegség. 

Ezért jó megcélozni például azt, hogy amikor csak lehet, ne antibiotikummal kezeltessük magunkat. Az antibiotikumos kezelést nem önhatalmúlag kerüljük el, hanem amikor az orvos azt mondja, hogy nem szükséges még a gyógyszeres kezelés, kúráljuk magunkat természetes szerekkel. De akkor ezt a kúrát is be kell tartani.

A hólyaghurut, a felfázás megelőzése 

Megelőzésnek, tehát amikor nincs hólyaghurutod, de hogy ne is legyen, szintén jó férfiaknak és nőknek egyaránt az ülőfürdő. Ha keversz bele egy-egy csésze mezei zsurló és kakukkfű teát, akkor a szövetek erősségét és ellenállóképességét is növeled. Figyelem, terheseknek ez természetesen nem ajánlott!

Ha már megelőzés, a megfelelő ruházat kiválasztása sem elhanyagolható tényező.Bár tudom, hogy szexi, ha kivillan a mezítelen boka, de ez a környék hideg időben mindig legyen védett, ahogy a vese és a medence környéke is. 

Nyáron rágcsáljunk magostul görögdinnyét, ami a húgyutak jótevő tündérkeresztanyja, igyunk citrusos limonádét, és használjunk orvosi zsályás lábfürdőt.

A bekuckózós idő szerencsére kedvez a teázásnak, megelőzésképp veseerősítő és immunerősítő teákat nyugodtan lehet inni azok kontraindikációinak figyelembe vételével. Immunerősítésnek ott a bíbor kasvirág eredeti verziója, a mezei kakukkfű, a nem mellesleg baktérium- és vírusölésben is erős szurokfű,  mentafélék, lehet inni homoktövisvelőt, rágcsálni a ganoderma gombát, eszegetni a savanyú káposztát, satöbbi. 

Vagy például felléphetsz a baktériumok kommunikációja ellen is a természet erejével. Az úgynevezett quorum sensing részleteiről az Új nézőpont az egészségmegőrzésben – bacik közti kommunikáció gátlása természetesen című cikkben írok, kitérve a Maha Bekandze testolaj erejére.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

A vese szeret dolgozni, megelőzésnek mehet neki a csalánlevél tea (maximum csak 3 hétig minden nap, utána 1-2 hét szünetet kell tartani). Jó, ha tartunk otthon egy kisebb gyógyfüves házipatikát, és időnként iszogatunk kedvenc gyógyfüveinkből, ez már önmagában megelőzés. Emellett érdemes az aromaterápia felé fordulni, olvasd el ehhez az Októberi aromaterápia kisokos című cikket. Hogy pontosan milyen gyógyfüveket érdemes fogyasztani, az egyénre szabott kell legyen. Mert lehet, hogy ami Manci néninek jó, az neked nem és vice versa. 

Milyen gyógyteát igyak? – Instaválogatás gyógynövényekből

Ultimate tippek felfázásra

A legnagyobb odafigyelés mellett is kaphat el minket a jégverés szandálban, ülhetünk le átmulatott éjszaka után a Duna parti kőgárdicsokra, engedheti ránk a klímát a kollegina, vagy kell sürgős beavatkozást végezni a ház udvarán hóban.

Ha már felfáztunk, hogy elkerüljük az antibiotikumos kezelést, a nulladik lépés az ágymeleg. Tudom, hogy azt gondolod, nélküled összeomlik a munkahelyi termelés meg a családi kassza, de nagyon nem helyes felfogás az, ha betegen dolgozol. A kiválsztórendszer különösen szereti a meleget és a nyugalmat, főleg, ha beteg. Ezért ha nem is vagy egész nap ágyban, de mindig legyen rajtad derékmelegítő, boka fölé érő vastag zokni (a lábak védelme ilyenkor nagyon fontos), és a lehet, tegyél melegítő meggymagpárnát az alhasadra, és vegyél meleg fürdőket. 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Ágymeleg, ülőfürdő mellé vörösáfonyát!

Barátkozzunk meg a cukrozatlan aszalt vörösáfonyával, időnként kapjunk be belőle 4-5 szemet, szórjunk a zabkására, keverjük a sütibe, ilyesmi. A vörösáfonya tea formájában nem hatásos, egyszerűen nem oldódik ki belőle semmi olyan hatóanyag, amire szükség van. Aszalva vagy a levét kortyolgatva érhetünk el vele hatást megelőzésképp és akkor is, ha már “begyulladtunk”, ugyanis a vörösáfonya segít védőréteget képezni a nyálkahártyán, amelyen nem tudnak megtapadni a baktériumok. A vörösáfonya a legjobb természetes forrása a D-mannóznak, ami az uropatogén E-coli ellen kifejezetten hatásos nemcsak a fertőzés visszaszorításában, hanem annak kiújulását is meggátolja. 

Felfázás-kezelés első fázisa: a gyulladáscsökkentés 

Fontos, hogy a hólyaghurut első 2-3 napjában nem hajtjuk a vizet, így nem a vízhajtó teák felé nyúlunk. Az első három nap a gyulladást kell csökkenteni, erre kiválóan elég egy kamilla, a körömvirág vagy a cickafark tea is, de ami az igazán aduász, az a medveszőlő levél. 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Az orvosi medveszőlő latin neve olyan, mintha maga a növény egy görög félisten és egy Odin csarnokában sörözgető viking harcos szerelemgyereke lenne. Az Arctostaphylos uva-ursi levelét nem mellesleg az észak-amerikai őslakosok használták en bloc húgyúti fertőzésekre. 

A medveszőlő egy kis örökzöld cserje, immár az én kertem éke is. Leveléből készül teája, ami a legkevesebb eséllyel lesz a kedvenc élvezeti teánk, mert bűnkeserű. Nem mellesleg állandóan vagy épp preventív jelleggel sem jó fogyasztani, mert nem erre találták ki, és májkárosító anyagokat juttathat a szervezetbe. Ez akkor igaz, ha rendszeresen tolod, alkalmanként nemhogy nem lesz tőle károsodott a máj, hanem még a hólyaghurutodon is úgy segít, mint semmi más. 

Ezért kell okosan és tudatosan teázni. 

Hogyan használd a medveszőlőt felfázás esetén?

A medveszőlőlevelet a csipkebogyóhoz hasonlóan előző este kell hideg vízbe áztatni, majd másnap maximum langyítva fogyasztani. A forrázás során ugyanis kioldódhatnak belőle gyomorgörcsöket okozó kémiai anyagok, amelyek áztatással nem kerülnek a teába, az arbutin viszont igen. 

A medveszőlőben lévő arbutin nagyfokú gyulladáscsökkentő, és kifejezetten a kiválasztó szervrendszer esetében működik hatékonyan. Nem mellesleg a dermatológiában és a házi kozmetikumkészítésben is előszeretettel használjuk pigmentfoltok halványításában speciális kivonatát. 

A medveszőlő levél fogyasztása során az arbutin lúgos közegben oldódik ki, ami kicsit kérdésessé teszi a fogyasztását, tekintve a gyomor savas közegét. Ezért ilyenkor a legjobb az, ha egy fél pohár vízben elkevert szódabikarbónát megiszunk (telítetlen oldat formájában), és erre küldjük rá a teát, szigorúan kortyonként. 

A medveszőlőlevél ugyanis keserű, és egyszerre lehúzva okozhat rosszullétet. Nekem ilyen soha  nem volt, de van, akinek problémás.

Az látható, hogy a medveszőlő levél teáját nem csak úgy slendrián módon hányjuk a bögrébe, kell az odafigyelés. Ám mindenképp megéri vele a vesződés, mert sokkal effektívebb hólyaghurut esetén, mint bármilyen más gyulladáscsökkentő. 

Felfázás, második fázis: a vízhajtás 

A vese szeret dolgozni, a baktériumokat és egyéb kártékony dolgokat akkor szűri ki a legjobban, ha kap vizet, illetve betegség esetén akár jó kis vízhajtó löketeket is.

Amíg viszont fennáll a gyulladás, addig a vízhajtás csak ingerli a fájdalmas vizelést.

Ha viszont mérsékeltük a gyulladást az ágymeleg-gyulladáscsökkentés vonalon, utána jöhet a slagolás – akár az is, hogy egyszerre fél litert megiszol vízhajtókból, és ezt napi 3-4 liter teával megcsinálod. Garantált az 5 percenkénti vizeletürítés, de ilyenkor ez kell. 

Kiváló vízhajtó teánk a csalánlevél, ami nem mellesleg uroprotektív, vitaminizáló, vért tisztító is. Egészen finom, élénk íze van, aki nem szereti, az egy kis áfonyabogyót, szárított almát, liofilizált gyümölcsöket mellé tehet. A cukor, de még a méz is most kerülendő, az édesítők ugyanis abaktériumokat is táplálni fogják (csak az eritritol nem, de soha nem ajánlok semmilyen cukoralkohol fogyasztást, mert rettentő károsnak tartom őket a teljes szervrendszerre nézve, akkor inkább ne fogyasszunk semmit a kúra alatt, 3-4 nap cukormentességbe nem halunk bele, főleg, ha tartjuk az ágymeleget). 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

A mezei zsurló a vízhajtók bikája, emellett a kovasav tartalmánál fogva a húgyúti szöveteket is rugalmasítja, amire ilyenkor szükség van. Három napig minden nap egy csészével érdemes belőle meginni, utána szünetet tartani vagy teljesen elhagyni, ha megszűnnek a panaszaink.

A tejoltó galaj, a nyírfalevél, a pitypang levél- és gyökér, az aranyvessző mind-mind erős vízhajtók még, amelyekből kiváló veseátmosókat lehet keverni, vagy fogyaszthatók önmagukban is, kinek mire van gusztusa. Nem muszáj a 3-4 literes lökéskúrát csinálni, az is segítség lehet, ha ezekből 1-1 csészével megiszogatunk 4-5 nap alatt, amíg kezeljük a hólyaghurutot. 

Ha egy hétnél tovább tart a hólyaghurut, ott nincs mese, vissza kell menni orvoshoz, egyeztetni a további kezelésről. Nem beszélve arról, ha állandóan visszatér a probléma, az más betegségekre is utalhat.

Nagyon fontos: a vízhajtók mellett igyunk vizet. A 3-4 liter folyadék megterhelő, így lehet csalni azzal, hogy zöldségleveseket eszünk (nem irritálunk ilyenkor csípős fűszerekkel, és a húsok gyulladásfokozók, minden húskészítményt a kúra alatt el kell hagyni), beiktatunk egy kis gyümölcslevet. A kúra után is fontos a vízpótlás, hiszen a vízhajtókkal kicsit rászárítunk a szervezetre. 

Saját tapasztalat

Nekem nagyjából 10 éve volt egy nagyon komoly hólyaghurutom, amit nem kezeltem sehogy. A látható tartományban lett már vér a vizeletemben, és elkapott egy random görcs a munkahelyemen, ahonnan kínok közt kellett elmennem orvoshoz. Az antibiotikum kúra segített, de 1-2 hónap múlva visszatért a fertőzés. Akkor már az első csípő pisinél maradtam is otthon táppénzzel, mert már okosabb voltam. Akkor csináltam végig ezt a kúrát, és azóta eszegetek vörösáfonyát és vigyázok magamra. Azóta egyetlen egyszer volt felfázás-szerű tünetem idén, amit medveszőlővel és ágymeleggel sikerült megszüntetnem. 

Nem mondom, hogy ez a kúra mindenkinek és bárkinek jó, ezért kell az orvosi és/vagy fitoterápiás konzultáció arról, hogy a te szervezetednek mi fog használni. 

Figyelem: a fenti teák felnőtt, nem terhes és nem szoptatós emberek számára ajánlottak, és még így is kontraindikálhatnak. Figyeld, hogy a te állapotodban, betegségeiddel fogyaszthatók-e az adott teák. Ha  nem vagy biztos ebben, kérdezd az orvosod, vagy keress fitoterapeutát, aki megbízható választ ad a kérdéseidre.

A lelki háttérről

Azt pedig záróakkordként itt hagynám Ruediger Dahlke Betegség, mint szimbólum című könyvéből, hogy a hólyaghurut mögött milyen lelki eredetű elakadás állhat. Beszédes metaforákról van szó. 

„Az elengedésért folyó harc (vizelés=megválás a lelki szeméttől); az égő érzés a vizelet ingerét kelti: a lelki szennyvíztől való megkönnyebbülés égő szükséglete, a teher elengedése nem megfelelő, fájdalmat okoz, fájdalmas “alsó sírás”; állandó, fájdalmas feszültségérzés, tudattalanul nyomás alatt állni; nyomás, hatalom fájdalmas gyakorlása: a visszatartás (“kibírni a következő vécéig”) és az elengedés közti konfliktus; gyakran egy lelkileg fontos dolog túl korai feláldozásáról való félelem (téves áldozathozatal). 

Feldolgozás – tudomásul venni a lelki nyomást, amely alatt állunk; felismerni a lelki szemét elengedésének “szükségletét”; észrevenni az égető vágyat, hogy végre magunk mögött hagyhassuk a szemetet; megtanulni a nyomást szellemi-lelki szempontból értelmezni, és védekezni ellene; gyakorolni a lelki nyomás fájdalmas feloldását; felfedezni az égető szükségleteket, és eleget tenni nekik, lehetővé tenni a lélek szabad mozgását, és nem visszafojtani azt. 

Feloldás – konfliktuskészség a lelki nyomás feloldásának érdekében; lelkünk követeléseinek eleget tenni, még akkor is, ha az fájdalommal jár; a lelki szeméttől való megváltás vágya; az elavult dolgok elengedését a létfenntartás részévé tenni; egyrészt: megtartani a lelki sajátosságainkat, másrészt: feláldozni lelki hulladékainkat (nem magát a lelket).”

Most ezt értelmezze mindenki maga. Lehet szó társadalmi, transzgenerációs, párkapcsolati és akármilyen nyomásról, a megfelelési kényszer vagy a régi, pangó, visszafogó erőktől való megszabadulás képtelenségét. Meg bármi mást is, maradjon a saját magad gondolatébresztője ez a pár sor. 

 

Képek: Unsplash+saját

Ha hasznosnak találtad az olvasottakat, oszd meg Te is!